Obrazy mohou v interiéru působit zázračně. Mohou navíc vykouzlit velmi příjemnou atmosféru a dodat domovu nový nádech. Konečný výsledek však ovlivňuje několik věcí. Velkou roli hraje formát, barva, umístění a počet kusů. Nevíte si rady? Podívejte se na naše tipy.
Při umístění obrazu na holé stěny je třeba pracovat se vším, co se v místnosti nachází. S tím zacházejte jako s jedním kompaktním celkem. Na začátku máte několik možností. Buď si vyberete jeden dominantní obraz, nebo několik. Abyste se vyhnuli opravám po neúspěšných pokusech, proveďte malou kalkulaci a vystřihněte si papíry ve velikosti obrazů, které nalepíte na zeď. Pro představu můžete také umístit skupiny obrazů na podlahu. Kompozice si následně vyfoťte, usnadní vám to následné rozhodování.

Velkoformátové obrazy
Vybrali jste si jeden velkoformátový obraz? Co s ním tedy udělat? Vždy záleží na nábytku, který se nachází vedle něj, proto podle toho upravte výšku, ve které obraz visí. Velkoformátový obraz by měl viset 15 – 20 cm nad pohovkou. Pokud je obraz u jídelního stolu, měl by být umístěn o něco níže. To především kvůli tomu, že pohled při sezení je nižší. Navíc pokud sedíme u jednoho stolu, příjemný a jemný obraz navodí dobrou náladu celé rodině. Jakmile zvolíte správnou výšku, zbývá vybrat správné umístění obrazu. To záleží zcela na vás. Může to být uprostřed nebo mimo střed. Při umístění mimo střed však dbejte na to, abyste prázdnou stranu vyvážili vhodným nábytkem nebo doplňky.
Obrazy na schodišti
Toto doporučení bude platit především pro majitele vícepatrových rodinných domů. Pokud jde o umístění obrazů kolem schodiště, platí trochu jiná a přísnější pravidla. Vždy se však řiďte vlastní intuicí. Jen ta vám nejlépe napoví, co vypadá dobře a co ne. Například jediný obraz na širokém schodišti nebude příliš šťastnou volbou, ale na podestě, která je většinou úzká, bude vynikající. Na schodišti zavěste obrazy šikmo.

Obrazy na polici
Obrazy na polici jsou dobrou volbou v několika případech. Zejména pokud máte obavu ze zbytečného ničení zdi, do které budete zatloukat jeden hřebík za druhým. Na polici by měla být dynamika, které můžete dosáhnout například střídáním vyšších a nižších nebo menších a větších obrazů. Klidně do nich zakomponujte květinu nebo jinou dekoraci.
Obrazy na neobvyklých místech
Zapomeňte na chvíli na všechna pravidla, a pokud chcete obrazem upoutat pozornost nebo dokonce šokovat, umístěte ho na neobvyklé místo. Například do rohu nebo nad či pod úroveň klasických očí. Tento styl umístění však volte opatrně, je spíše pro odborníky v prostoru. Pokud si nejste jisti, raději se do toho ani nepouštějte a držte se klasiky.

Salonní styl
Vznikl někdy na přelomu 18. a 19. století a byl pojmenován podle renomovaných, luxusních a především vyhlášených pařížských salonů. Využívá především proporcí a kompozice k vytvoření silné atmosféry v interiéru. Principem jsou rozestupy mezi obrazy a vyvážená kompozice. Obrazy vlevo mohou mít větší význam, protože lidé čtou zleva doprava, a tak se dívají na soubor obrazů.
Obrazy na tapetě
Už jste viděli obrazy na vzorovaných tapetách? Chytáte za hlavu? Nebojte, není to žádná divočina. Jedná se o náročnou kompozici, při které je třeba brát v úvahu prostor jako celek. Tapety by měly typem a barvou odpovídat obrazům a obrazy by měly ladit s nábytkem a dalšími doplňky. Důležité je také umístění obrazů a výběr rámů. Tato krásná tapeta má v horní části dominantní květinový vzor. Tím se ve spodní části vytvořil prostor pro obrazy, které jsou zavěšeny na kovových řetízcích, a to i přes sebe – velmi efektní!

Obrazy ve skupinách
Výsledkem bude pěkný a sladěný styl. Následně vznikne pěkná kompozice, protože když jsou obrazy ze stejné série a se stejným rámem umístěny ve skupinách po dvou, třech nebo čtyřech. Vznikne tak jednotná harmonická linie. Aby nepůsobily příliš fádně, je dobré, když upoutají pozornost například výraznější barvou. Moderním trendem jsou také série, které dohromady tvoří jeden výsledný obraz, pouze rozdělený na dvě nebo více částí.
Zdroje: Houseofgardin.com, Ballarddesing.com, Autorský text