back to top

Zahrada

Nádherně vonící magnólie jako okrasa vaší zahrady

Zamilovali jste se do nádherně vonících květů magnólie? Krásná magnólie se pěstuje hlavně kvůli květům, které se objevují na jaře, a to dříve než listy. Krásně vypadají i na podzim, když už nekvetou. V tomto období se jejich listy před opadáním vybarvují do žluté až oranžové barvy. A kde se magnólii daří nejvíce?

Nejznámější plísně vinné révy a jak se jich zbavit

Velkopěstitele i zahrádkáře, kteří si pěstují svůj malý vinohrad na zahrádce, dokážou pěkně potrápit houbové choroby vinné révy. Plísně napadají také jednotlivé keře, které jsou pěstovány u domů. Mohou zničit úrodu, a dokonce i zahubit celé rostliny. Jaké existují druhy a jak proti nim účinně bojovat?

Jak se zbavit mechu v trávníku?

Ač je mech krásný, tak ho většina zahrádkářů raději vidí v lese než ve svém trávníku. Základním pravidlem je zbavit se mechu co nejdříve po jeho výskytu, jinak to bude dlouhý boj. Důležitá je také prevence výskytu mechu, protože odstranění je pak mnohem pracnější. Dobrou zprávou je, že to není nemožné.

Co možná nevíte o kanadských borůvkách

Když se řekne kanadská borůvka, tak si každý představí modré chutné kuličky. Jenže málokdo už ví, jak jsou tyto...

Bylinková zahrádka. Krásná a užitečná zároveň

V posledních letech je oblíbenost bylinek na vzestupu. Nejsou náročné na pěstování. Jsou ideální na dochucování pokrmů, ale také mají léčivé účinky. Svým vzhledem dokážou konkurovat okrasným trvalkám, krásně voní a radost udělají také motýlům či včelkám. Kam ji na zahradě umístit a jak ji správně založit?

Jak zlepšit kyprou půdu, aby i po dešti protékala mezi prsty? Pomůže správné prostředí i dobrá péče

Pro užitkovou i okrasnou vegetaci je klíčová půda, která vyváženě reguluje přísun vláhy a živin. Kyprá půda, která i po dešti stále odtéká, tuto schopnost postrádá. Není však nutné vzdávat se pěstitelských ambicí. Podívejte se spolu s námi na několik tipů.

Převislé bylinky: Těchto 5 druhů prostě musíte mít

Byliny mohou do našich životů přinést hodně radosti v mnoha ohledech, například jako kulinářské potěšení, relaxace při aromaterapii nebo zahradničení. Začleněním bylinek do našich životů a domovů si vnášíme mnohé výhody, které nabízejí. Pojďme se podívat na převislé druhy, které by v domácnosti neměly chybět.

Zkusili jste si osladit jídlo sladkým dřívkem? Vypěstujte si lékořici 

Už jste slyšeli o sladkém dřívku neboli lékořici lysé? Je to divoce rostoucí rostlina, která roste i u nás. Někteří ji určitě znáte jako černou dobrotu, která vám buď chutná, nebo ne. Pravý kořen lékořice má ale jinou chuť než zpracované sladkosti v obchodech. Můžete si ji klidně vypěstovat i na zahradě.

Pečujte o svůj trávník i v letních měsících. Co pro něj udělat? 

Péče o trávník závisí hlavně na jeho typu. Květnaté louky stačí například jen posekat, ale do udržovaného trávníku už bude třeba zasáhnout o něco více. Vody na zavlažování je málo, proto by si měl každý správný zahrádkář zachytit dešťovou vodu třeba do sudu. Pro perfektní trávník toho můžete udělat ale mnohem víc. 

Houpačka na zahradě je skvělým způsobem pro relaxaci 

Houpačka je jednou z nejoblíbenějších zahradních atrakcí. Je to kus vybavení, který může přinést radost a zábavu do vaší zahrady. Ať jste pár s dětmi, či nikoliv, houpačka představuje skvělý způsob, jak využít prostor ve vaší zahradě a vytvořit si relaxační a zábavné místo. Zde je několik důvodů, proč byste měli zvážit pořízení houpačky na zahradu. 

Péče o trávník: Tipy pro krásný a zdravý trávník 

Trávník je jednou z nejvýraznějších a nejkrásnějších částí každé zahrady. Správná péče o trávník je klíčová pro udržení jeho zdraví, vzhledu a odolnosti proti škůdcům a nepříznivým vlivům. Pokud chcete mít krásný a zelený trávník, zde je několik tipů, jak o něho správně pečovat.

Zakomponujte kámen na zahradu aneb přírodní materiály jsou v oblibě

Kámen je přírodní materiál, který může dodat zahradě nejen krásu, ale také strukturu a texturu. Používání kamene v zahradách není žádnou novinkou, setkáváme se s tím po staletí. Zahradnímu designu dodává efekt trvanlivosti a přírodní elegance.

Grilujte s jistotou: Slanina, listová zelenina nebo treska na gril prostě nepatří

Grilování je oblíbená kulinářská tradice, která spojuje lidi u chutně připravených jídel. Ne všechny potraviny jsou však na gril vhodné. I když prskání a vůně otevřeného ohně mohou být lákavé, některé suroviny na gril prostě nepatří. V tomto článku se seznámíme s potravinami, které je lepší připravovat alternativními způsoby, což zajistí chutnější výsledky i bezpečný zážitek z grilování.

Pískoviště: zábava pro dítě, odpočinek pro rodiče

Máte děti? Máte zahradu a nemáte na ní ještě pískoviště? Chyba! Děti písek milují a dokážou se hraním na pískovišti zabavit na hodiny, tedy většina dětí. Pro rodiče to znamená dvě věci. Budete mít chvilku klidu, ale také dítě od písku. Víte, jaké pískoviště pro děti vybrat?

Jaký bazén si pořídit na zahradu?

Bazén na zahradě je velkým trendem. Ať už se jedná o nafukovací bazény, bazény nadzemní nebo zapuštěné bazény, vždy vás čeká kromě radosti z koupání také starost navíc. Když se budete o bazén náležitě starat, bude vám dělat radost celou koupací sezónu. Druh a kvalita bazénu se odvíjí od vašich finančních prostředků.

Co všechno potřebujete vědět o živém plotu?

Líbí se vám myšlenka výsadby živého plotu, ale nevíte, co vás čeká? Jaké rostliny je nejvhodnější použít? Jak často se musí plot udržovat, aby dělal parádu, či jak dlouho bude trvat, než vyroste? Pojďme se podívat na výhody a nevýhody živých plotů, které vám nenásilnou formou zařídí klid a útulnost na vaší zahradě.

Jaký plot bude nejvhodnější pro vaši zahradu?

V našich končinách je plot součástí téměř všech pozemků. Jeho význam sahá ale i do historie, kdy se ploty začaly stavět jako ochrana před divokou zvěří. Postupně se přidala ochrana před útěkem ovcí a dalších zvířat. V dnešní době je jeho hlavním úkolem vytyčit vlastnictví pozemku – tedy majetkoprávní ochrana.

Hluchavky: Jak se v nich vyznat a k čemu všemu je lze využít?

Na první pohled připomínají kopřivy, o jejich listy se však nikdy nespálíte. Na rozdíl od kopřiv se na zahrádkách často vysazují jako okrasné rostliny pro své oku lahodící drobné kvítky. Řeč je o hluchavkách! Jaké známe druhy a k čemu vám poslouží? O tom se dočtete v tomto článku.

Správné zavlažování je důležitou povinností na zahradě. Přečtěte si, jak na to

V letních měsících patří zavlažování ke každodenním povinnostem na naší zahradě. Rostliny, stromy a keře se bez stálého přísunu vody neobejdou. Když nemají pravidelný přísun vody, přestanou růst, plodit nebo i zahynou. Vyzkoušejte tyto tipy, jak zalévat úsporně a efektivně. Určitě se vám to vyplatí. 

Jak lze na zahradě i doma efektivně využít čerstvě posečenou trávu?

Údržba trávníku je mnohdy celoroční záležitostí, přičemž nejnáročnějším úkolem bývá samotné sečení. Nejenže jde o poměrně zdlouhavou činnost, problém totiž nastává i s tím, jak naložit se spoustou odřezků, které sečením vzniknou. Jak si však ukážeme, vyhodit posečenou trávu do popelnice nemusí být jediným řešením.

Proč je vhodné lákat na vaši zahradu netopýry a jak na to

Díky příběhům ze starých pověstí, která tato zvířata často úzce spojovala s upíry a jinými démony, byli netopýři dlouhodobě považováni za strašidelné tvory, kterých se lidé často báli. Ve skutečnosti však mohou být tito noční tvorové velmi užiteční. V tomto článku se dozvíte, jak služby netopýrů vhodně využít.

Vysoké teploty nás ženou do stínu: Nezapomeňte na správnou péči o zahradu

Letní sezóna se blíží. Stromy, které nemají příliš husté olistění, lze vysadit do stínu keřů. Mezi takové keře patří například azalka a rododendron. Před výsadbou vysokého živého plotu si důkladně spočítejte, jak dlouhý stín bude vrhat za deset a více let. Podívejte se spolu s námi na rady, jak ochránit sebe a svou zahradu před velkým vedrem.

Práce na zahradě bez bolavých zad: Vyrobte si šikovné pomocníky

Zahradničení je krásná věc. Ale nejeden zahradník se neobejde bez bolesti nohou či zad. Ohýbání se k zemi a klečení u záhonku bude konec, když si vytvoříte šikovný vyvýšený záhon! Zvládnete to sami a užijete si při tom určitě spoustu zábavy. V článku najdete mimo jiné i návod, jak na to.

Medvědí česnek – poklad našich lesů

Nenápadné lístky podobné konvalince se brzy na jaře objevují ve stinných a vlhkých lužních lesích. Málokdo tuší, jaká je tato rostlinka poklad! Medvědí česnek je nejen chutným obohacením mnoha pokrmů, ale také velmi zdravý.

Nejnovější články