back to top

Venkovní stínění jako účinná ochrana před přehříváním domu

O tom, že dochází ke globálnímu oteplování, snad v dnešní době není žádných pochyb. Takovou demo verzi jsme si ostatně mohli vyzkoušet už letos, kdy teploty atakovaly nepříjemných 40 °C. Věděli jste, že vnitřní teplota by neměla přesáhnout 27 °C? Bez klimatizace však teploty uvnitř domu často přesáhly 30 °C! Ačkoliv se momentálně bavíme spíše o úsporách tepla na vytápění, přehřívání budov je dalším velkým problémem. Co když vám ale klimatizace nedělá dobře? Podívejte se na 5 způsobů, jak přehřívání domu zabránit.

Kvalitní tepelná izolace je základ

Kvalitní tepelná izolace chrání nejen před nechtěným unikáním tepla, ale také před přehříváním. Při výběru vhodných tepelně izolačních materiálů na nich rozhodně nešetřete. Důležité je nejen kvalitní zateplení plášťů, ale také střech. Pozor si dávejte hlavně na správné zateplení šikmých střech, které bývají v tomto ohledu problematičtější než střechy ploché.

Zdroj obrázku:  istockphoto.com

Moderní a funkční – to jsou předokenní žaluzie a rolety

Nejvíce tepla přichází okny, ta přináší do interiéru nadměrné množství tepla. Před nežádoucím přehříváním domu účinně chrání různé druhy moderních předokenních slunolamů, jakou jsou žaluzie a rolety. Jejich úkolem je nepropustit dovnitř paprsky letního slunce, které stojí vysoko na obloze, ale zároveň umožnit nízko stojícímu zimnímu slunci, aby vnitřek domu ohříval. Možná si řeknete, že budou stačit vnitřní žaluzie. Ale to není úplně pravda. Ty sice paprsky zastaví, ale až v interiéru. Takže ke zvýšení teploty doma přece jen nakonec dojde.

Návrat tradičních okenic

Trendy začínají být okenice, které byly dosud charakteristické spíše pro chaty, chalupy, statky, lovecké zámečky nebo domy, které známe z jižních dovolenkových destinací. Tato křídla však sluší i našim moderním domům. Kromě toho, že jimi neprochází sluneční paprsky do interiéru, oceníte určitě i jejich další benefity, kterých není rozhodně málo. Dokážou eliminovat hluk, znesnadňují přístup zlodějům, chrání okna před nepříznivým počasím a samozřejmě zabraňují nežádoucím pohledům kolemjdoucích.

Zdroj obrázku:  istockphoto.com

Zastínění teras, balkonů a lodžií

Zastíněním venkovní terasy, balkonů nebo lodžií docílíte snížení vnitřní teploty. Volit můžete samostatně stojící pergoly nebo různé druhy markýz, jako jsou například výsuvné, boční, kazetové apod. Kromě toho, že brání přehřívání přilehlého pokoje, dokážou ochránit i venkovní nábytek před špatným počasím. Navíc brání před zvědavými pohledy sousedů.

Zasaď strom, sniž teplotu domu

Samozřejmě skoro každý ví, že vzrostlé stromy mají chladící účinek. Jejich stín totiž vyhledáváme při každém úmorném horku. Bohužel se jich pořád více kácí, než sází. A to je třeba nyní změnit. Ano, vzrostlé košaté stromy nevyrostou ze dne na den. Nicméně je dobré myslet na budoucí generace už nyní. Vysaďte pro vaši rodinu na zahradě listnatý strom, který svými listy a následným stínem znemožní přístup slunci do interiéru. Ideální je třeba ořech, lípa, kaštan nebo ovocné stromy. Dalšími možnostmi jsou také zelené stěny nebo střechy, které nyní nabírají na popularitě.

Nad celoročním využitím potenciálu slunečního záření je nutné se zamyslet už před samotnou stavbou domu. Nemusíte ale zoufat, ani když už máte dům postavený. Interiér dokážete ochladit o pár stupňů díky venkovním žaluziím nebo roletám, okenicím, markýzám, zeleni a také kvalitní izolaci. Nikdy proto není pozdě přehřívání interiéru řešit.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Hedvika Malá
Jsem nadšená redaktorka, která ráda píše články na nejrůznější témata a nezalekne se žádné výzvy.

Nejnovější články

--- Další články autora ---