Méně známý mužský přechod neboli andropauza sice postihuje jen necelou polovinu mužů, o to víc vás však může překvapit. Dost dlouho se o něm totiž nic nevědělo.
O mužském přechodu, takzvané andropauze, se začalo mluvit teprve v nedávné minulosti a povědomí o něm není tolik rozšířené. A to i přesto, že se pojem „mužský přechod“ poprvé objevil roku 1944 a první studie o této problematice vyšla již v roce 1946, vysvětluje portál Webmd. Příčinou je mimo jiné úbytek pohlavních hormonů a provází jej změny nálad, návaly horka, snížené libido, únava, deprese či nespavost.

Jedná se o přirozený úbytek testosteronu
Testosteron sice přirozeně ubývá postupem času každému muži, syndromy spojené s mužským přechodem se však objevují u méně než poloviny mužské populace, uvádí portál Healthline. V současné době se tedy vědci shodují, že samotný pokles testosteronu pravděpodobně nebude jediným spouštěčem andropauzy. Například studie odborníků z Massachusetts General Hospital z roku 2013 naznačila, že mužský přechod vzniká spíše důsledkem poklesu estrogenů, tedy hormonů typicky spojovaných s ženským pohlavím.
Muži se vracejí do období puberty
U mužů však může nastat i poměrně nečekaný, avšak docela rozšířený symptom, jemuž se přezdívá druhá puberta či druhá míza. Muži se vlivem hormonálních změn v tomto období vracejí do pubertálních let, láká je adrenalin, pokukují po mladších ženách, jimž navíc často podlehnou, opustí své dlouholeté partnerky a založí druhou rodinu, vysvětluje web NHS.

Existuje hormonální léčba
Jsou-li potíže závažnější, nabízí se návštěva lékaře, který může předepsat hormonální léčbu. Substituční hormonální terapie bohužel není stoprocentně bezpečná, neboť v některých případech zvyšuje riziko vzniku nádorů souvisejících s pohlavními orgány.
Zdroje: NHS, Healthline, Webmd