Na jaké věci se zaměřit při výběru hypotéky? Tohle jsou nejdůležitější z nich

Zvažujete, že si sjednáte hypotéku? Pro mnoho lidí je to jediný způsob, jak si zajistit vlastní bydlení. Sjednat si hypotéku není jen tak. Proces to není zrovna snadný a mnohé může odradit. Při výběru hypotéky se nesmíte ohlížet jen na úroky, ale je třeba brát v potaz i další podmínky. Poradíme vám, na co se při výběru hypotéky zaměřit.

Kolik peněz potřebujete?

Na samotném začátku je třeba mít jasno v tom, na co hypotéku potřebujete, a spočítat si výši půjčky. Banky zpravidla půjčují maximálně 80 % z hodnoty nemovitosti. Je tedy potřeba našetřit zbylou část peněz nebo přidat do zástavy další nemovitost. Tehdy je potřeba splnit i další podmínky – jednak výše hypotéky nesmí přesáhnout devítinásobek čistých ročních příjmů a výše splátek nesmí překročit 45 % čistých měsíčních příjmů.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Pozor na úrok

Úrok sice není zásadním ukazatelem, ale je dobré brát na něho zřetel. Úroková sazba sice neřekne, na kolik vás hypotéka ve finále vyjde, ale představuje šikovný ukazatel, který vám pomůže s dalším srovnáním. U jednotlivých poskytovatelů se totiž mohou nabídky různě lišit, což vzhledem k délce hypotéky může udělat výrazný rozdíl na financích.

Pojištění hypotéky: ano, nebo ne?

U většiny poskytovatelů se setkáte s podmínkou v podobě pojištění schopnosti splácet. Můžete se setkat s tím, že se vám bankovní poradce bude snažit pojištění vnutit. Pozor ale na úskalí, které může přinést – jednak bývá pojištění zbytečně drahé, zadruhé nepokrývá všechna rizika a také platí jen po dobu fixace.

Pohlídejte si RPSN

RPSN je pojem, o kterém většina lidí ví, že existuje, ale ne všichni si jej všímají ve chvíli, kdy si sjednávají hypotéku. RPSN je přitom nejdůležitějším ukazatelem hypotečního úvěru. Zahrnuje totiž nejen úroky, ale také veškeré poplatky, které se k hypotéce pojí.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

A co doba fixace?

Opomínat byste neměli ani dobu fixace. Ta určuje, po jak dlouhou dobu budete využívat dohodnutou úrokovou sazbu. Jinými slovy, jak dlouho můžete počítat se stanovenou výší splátek. Každá banka může mít jiné možnosti fixace, běžně se setkáte s fixací na 3 a 5 let, jinde je možné nastavit fixaci třeba i na 7 let.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---