Na co si dát pozor, aby byla zahrada bezpečná i pro děti?

Děti mají mnohdy nápady, nad kterými zůstává rodičům hlava stát. A nejen těm. Je proto důležité snažit se myslet s předstihem, předvídat a být obezřetní, co se týče vybavení a osázení zahrady. Ze spousty věcí je lepší na pár let ustoupit právě kvůli bezpečí malých „všetečků“.

Jedovaté keře, květiny, bylinky

Věděli jste třeba, že je tis jedovatý? Stejně jako túje! Zdobí nám mnohé zahrady a parky, můžeme na ně narazit, kamkoliv se hneme, ale při pobytu v jejich blízkosti musíme být na pozoru, obzvláště s maličkými dětmi. Tis má navíc v určitém období nádherné červené kuličky, které děti abnormálně lákají k ochutnání…

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Jedovatý je i jalovec, popínavý břečťan, krásný durman, konvalinky, mák nebo třeba ocún, modře kvetoucí oměj nebo nádherný keř škumpa, který je chloubou spousty zahrad. K malým dětem nepatří, stejně jako mnoho jiných.

Děti je vhodné odmalička učit, které rostliny jsou jedovaté –⁠ třeba když je potkáte kdekoliv venku.

Pozor na bazény

Ať už zapuštěné, tak ty nadzemní, oba typy jsou pro děti nebezpečné. Když je přikryjete plachtou nebo sítí, jsou ještě nebezpečnější. Dítě, které do bazénu přikrytého plachtou nebo sítí spadne, má ještě náročnější podmínky pro svoji záchranu, než kdyby bylo „jen“ ve vodě.

Bazén mějte VŽDY zabezpečený signalizací pohybu hladiny nebo jej opatřete uzavíratelným stahovatelným krytím bazénů. Za život dětí a váš klid ve dne i v noci investované peníze rozhodně stojí.

Kovové tyče a železné rohy mnoha předmětů

Na zahradách se můžeme setkat s různými nedodělky. Z plotu ze ztraceného bednění mohou trčet kovové tyče. Hobby kutil mohl vyrobit nádobu na rostliny z ohýbaného plechu, ale tím vzniknul ostrý roh. Anebo domácky vyrobený kovový stůl, který má vrchní desku z 0,5 cm tlustého plechu… To vše jsou předměty, o které se mohou děti vážně zranit.

Traverzy, kovové „pruty“, armatury, kari sítě, které zbyly ze stavby, a mnohé jiné předměty, které můžete potřebovat v budoucnu, musí být zajištěny tak, aby se o ně děti nezranily.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Nebezpečné výšky

Máte pejska, který bydlí v boudě s rovnou střechou? Ta je možná vysoká něco málo přes metr. Nestavte ji k vysokým plotům, ale ani k domu v místě, kde je nad boudou nebo vedle ní okno, balkon… Děti lezou, nač se dá, a chtějí stoupat ještě výš. Když se jim podaří vylézt na plot, mohou spadnout nebo přelézt –⁠ a vy ani nemusíte vědět, že jsou v lepším případě u sousedů…

Studny na pozemku

Naprostou katastrofou může být studna na pozemku. Dbejte na to, aby měla kvalitní víko, jakmile se vám dítko narodí. To stejné platí o víku u septiku nebo žumpy.

Zamykat, zamykat, zamykat

Bránu i branku mějte uzamykatelné. Možná máte branku jak v přední části pozemku, tak v zadní třeba do lesa nebo na louku, k potůčku, který vám teče za pozemkem. Zamykejte. Děti umí běhat velmi rychle, stačí okamžik a nevíte, kde jsou. To platí i v případě, že máte skvělé sousedské vztahy a branku k sousedům. I u nich dětem hrozí nebezpečí. Stačí, aby měli otevřenou bránu, protože jeli na krátký nákup autem.

Nedá se vůbec vyjmenovat, nač vše dávat pozor. S malými dětmi by měl být venku vždy dospělý. Jsou ale okamžiky, kdy se vzdálíme, třeba když si chceme odskočit na WC nebo zkontrolovat oběd na plotně. Vždy, když se vzdalujete, spěchejte. Někdy se ale děti vytratí z domu na zahradu nepozorovaně, třeba když větráte nebo uklízíte nákup z auta… Proto zahradu mějte uklizenou a zabezpečenou tak, aby ani skutečně koumavé děti neměly jen tak během chvilky k dispozici nic nebezpečného po ruce.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Hedvika Malá
Jsem nadšená redaktorka, která ráda píše články na nejrůznější témata a nezalekne se žádné výzvy.

Nejnovější články

--- Další články autora ---