back to top

Nejznámější plísně vinné révy a jak se jich zbavit

Velkopěstitele i zahrádkáře, kteří si pěstují svůj malý vinohrad na zahrádce, dokážou pěkně potrápit houbové choroby vinné révy. Plísně napadají také jednotlivé keře, které jsou pěstovány u domů. Mohou zničit úrodu, a dokonce i zahubit celé rostliny. Jaké existují druhy a jak proti nim účinně bojovat?

Jak už asi víte, veškerým houbám vyhovuje teplé a vlhké počasí. Houbové choroby révy nejsou výjimkou. Prvním krokem pro nákazu mohou být nejrůznější poranění keřů nebo jejich hroznů. Důležité je révu po celou dobu jejího vegetačního období sledovat, a pokud uvidíte sebemenší problém, ihned ho začít řešit.

Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/

Botrytida – plíseň šedá

Pro plíseň šedou je dokonalým prostředím teplo a vlhko. Botrytida napadá celou nadzemní část révy. Jak říká web magazínzahrady, podhoubí, které v rostlině přezimovalo, se šíří pletivem napadených částí. Jakmile je vzdušná vlhkost na 85 %, začne tvořit konidie a dále se rozšiřuje. Největší škody napáchá tato choroba na zrajících a zralých hroznech. Na bobulích vznikají tmavé skvrny a plody později praskají a loupou se.

Jako prevenci otrháme listy 4 týdny před sklizní. Půda se nesmí přehnojovat dusíkem, ale naopak je třeba dodávat vápník.

Oidium – padlí révy

Za padlí révy může vřeckatá houba Uncinula necator, která přezimuje v očkách. Dosáhnou-li zimní teploty –15 °C, hyne. S příchodem jara nastane prorůstání jejích mycélií mladými letorosty. Tato choroba je velmi závažná, může zničit celou hroznovou úrodu.

Postřik letorostů se provádí už ve fázi 5 listů. Do kvetení je třeba ošetřit rostliny dvakrát. 

Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/

Bílá hniloba hroznů

Důvodem bílé hniloby hroznů je vřeckatá houba Pilidiella diplodiella. Jejím cílem jsou převážně zrající bobule révy. Napadené odrůdy bílých hroznů se zabarvují do mléčné až světle hnědé barvy, zatímco modré odrůdy dostávají tmavě hnědou barvu bobulí. Obojí nejdříve hnije a poté opadává.

Důležité je preventivně odstraňovat části napadené obaleči nebo padlím. Cílenou fungicidní obranu je nutno provést ihned po poranění, nejpozději do 24 hodin.

Červená spála révy

Původcem této choroby je houba Pseudopeziza tracheiphila. Ta poškozuje hlavně listy. Vytváří žluté skvrny na listech bílé révy a červené skvrny na listech modrých odrůd. Skvrny se postupně rozšiřují a od středu zasychají. Patogeny přezimují v napadených opadaných listech, proto je důležité všechny listy zlikvidovat a spálit.

Tam, kde dochází k pravidelným výskytům spály, ošetřujte révu preventivně. Postřik poprvé udělejte při délce letorostů 15 až 20 cm a následně ho opakujte po 2 týdnech.

Zdroj: Magazínzahrada.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Martina Kadlecováhttps://svetemzeny.cz/
Jsem milovnice přírody, jógy a pečení. Jako redaktorka webu iBydlení.cz pro vás píšu jak chutné recepty, tak i články o zahradě a bydlení.

Nejnovější články

--- Další články autora ---