Které okrasné dřeviny řezat na jaře a jak?

Ořezaný buddlej
Na jaře řežeme okrasné dřeviny v době, kdy v noci nehrozí mrazy. Dokud jsou ještě v bezlistém stavu, zřetelně vidíme, které části jsou odumřelé, poškozené, a ty odstraníme.

Jarní řez vyžadují okrasné dřeviny kvetoucí v létě nebo na podzim na jednoletých výhoncích, které narostly od jara. Řežeme je ještě před vypučením. Snesou také hluboký zpětný řez, který zaručí jejich bohaté kvetení. Zpětný řez provádíme přibližně 30 – 35 cm nad zemí. Netřeba se ho bát, pravidelným zmlazováním nejenže zajistíme krásné kvetení, ale také zlepšíme vitalitu a odolnost rostliny.

Na jaře řežeme poměrně hluboko až ke zdřevnatělé části např. buddleji. Radikální řez vyžaduje hortenzie metlinatá, která kvete na jednoletých výhoncích. Hluboký zpětný řez snášejí i svíby, které vytvoří nové intenzivní barevné výhony. Zpětný řez je vhodný i pro tavolníky kvetoucí v létě či pro třezalku. Když se oteplí, pokračujeme s řezem vřesů, ale i levandulí, na kterých odstraníme staré, uschlé a odumřelé výhony, a hluboce seřízneme velkokvěté druhy plamínků.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Hedvika Malá
Jsem nadšená redaktorka, která ráda píše články na nejrůznější témata a nezalekne se žádné výzvy.

Nejnovější články

--- Další články autora ---