back to top

Květen je tu a s ním i další práce na zahradě. S čím je čas začít? 

V květnu začíná všem zahrádkářům zahradní sezona v plné své kráse. Na jaře je potřeba se o naši zahradu hezky starat. Je načase začít například s vyséváním zeleniny, květin a keřů podle připraveného plánu. Květen je pro zahradníky a zahrádkáře jeden z nejdůležitějších měsíců. A s čím tedy začneme?

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Kdy je třeba začít?

V květnu se ještě objevují přízemní mrazíky. Určitě všichni zahradníci dobře vědí, že se vyplatí vysazovat a vysévat některé druhy zeleniny nebo letniček po ledových mužích, kdy hrozba nočních mrazíků většinou pomine. V minulosti si zemědělci vytvořili svoje sedlácká pravidla, která vznikala na základě pozorování přírody a jejich zkušeností. Proto nic neuspěchejte a sledujte počasí. 

Postarejte se o váš trávník

Začátkem května provzdušněte trávník vertikutací. Jak radí web iReceptar.cz, pohnojte dusíkatým hnojivem a dosejte holá místa. Půda má ještě dostatek vláhy, aby se semeno trávy uchytilo.

Předpěstujte zeleninu a letničky

Sazenice paprik, rajčat, dýně, lilků, dýní, okurek, melounů a ostatních druhů letniček začněte otužovat. Na několik hodin je přeneste na terasu nebo na zahradu, aby si zvykaly. Ze začátku je přesuňte do stínu, aby neutrpěly šok a slunce je nepopálilo. Odpoledne je zase vraťte domů, ale jen dočasně.

Nezapomeňte hnojit!

Nezapomeňte přihnojit maliny, ostružiny a borůvky. Je to důležité pro bohatou úrodu. Skvělé je například hnojivo s rohovinou.

Začněte s výsadbou brambor

Probuzené sadbové brambory vysázejte do řádku 60–70 cm od sebe. Zahrabte je hlínou. Ideální je nasypat na brázdy posekanou trávu, která půdu zahřívá a zajistí bramborám optimální teplotu. Tak ochráníte brambory před možným přízemním mrazíkem. Dusík z trávy dodá živiny pro růst zelené hmoty.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Zasaďte brukvovitou zeleninu

Čas je také na výsadbu sazenic zelí, květáku, kapusty a brokolice. Nebojte se přes ně přehodit bílou netkanou textilii, kterou na nich nechte v noci i přes den.

Zkontrolujte škůdce!

Důkladně kontrolujte ovocné stromy. Při malinkém náznaku napadení je nutné ihned zasáhnout, aby se škůdci nerozmnožili. Stromy proto pohnojte draselnými a fosfátovými hnojivy.

Zdroj: iReceptar.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Kristýna Kadlecováhttps://ezena.sk/
Miluju dobré jídlo a ráda zkouším nové recepty, hlavně ty zdravé. Pečení a vaření mě dělá šťastnou. Mojí vášní je také zahrada a vše kolem ní. Ráda vám na webu iBydlení.cz předám různé rady a tipy, které se týkají zahrady, a přidám nějaký ten zdravý recept.

Nejnovější články

--- Další články autora ---