Vánoce se blíží a vy jste se možná rozhodli darovat někomu praktický dárek v podobě nového povlečení. Jenže jaké vybrat? Pro ulehčení vašeho rozhodnutí vám přinášíme 5 tipů na materiály, které jsou pro povlečení typické. U každého z nich jsme se zaměřili na jednotlivé vlastnosti, stejně tak jako na jejich výhody a nevýhody.
Bavlněné povlečení
Bavlna patří mezi základní a nejčastěji používané materiály oblečení a povlečení nevyjímaje. Není divu, že je velmi oblíbená. Dá se totiž sehnat už od pár korun. Mezi její další výhody patří měkkost a prodyšnost, takže se v ní spí skvěle. Kromě toho také dobře saje pot. Bavlněné povlečení můžete ale využít po celý rok. Je také velmi odolné vůči praní a sušení. Jeho jedinou nevýhodou je její mačkavost. Připravte se proto na žehlení po každém praní. Pokud si s žehličkou příliš nerozumíte, není nic jednoduššího, než přes peřiny dát přehoz. A problém je rázem vyřešen! Případně můžete zvolit bavlnu s příměsí polyesteru, která je oproti 100% bavlně ještě prodyšnější a jemnější. Navíc se méně krčí, takže u žehlicího prkna nestrávíte nejlepší roky vašeho života.
Krepové povlečení
Další klasikou je krepové povlečení. Je vyrobené opět ze 100% bavlny, takže má všechny její výhody, jako je již zmíněná prodyšnost, savost, měkkost a možnost celoročního využívání. Je však charakteristické střídáním hladkých a zvrásněných částí, které se vyskytují v pravidelných pruzích. Tím odpadá nutnost žehlení. Povlečení je připraveno k použití hned po vyprání a uschnutí. Někomu však nemusí vyhovovat jeho zvrásněný povrch. Obzvlášť lidem s citlivou pokožkou se v něm nemusí moc dobře spát.
Flanelové povlečení
Flanel je hustě tkaná látka z bavlněné příze nebo vlny, případně ještě syntetických látek. Materiál je na omak příjemný a měkký. Mezi jeho vlastnosti patří dobrá savost a hřejivost. Z toho důvodu ho využijete zejména na podzim nebo v zimních měsících. Na teplejší části roku je tedy nevhodný. Žehlit ho nemusíte, ale pokud milujete jemná uhlazená vlákna, budete muset žehličku přece jen vzít na milost. Nevýhodou je také nutnost šetrného praní. Abyste zabránili polámání vláken ve tkanině, a zamezili tak jejich nevratnému poškození, perte povlečení naruby v šetrném pracím prostředku na maximálně 800 otáček za minutu. Pokud máte alergika, věnujte mu mikroflanelové povlečení ze 100% polyesteru, které si zároveň zachovává všechny vlastnosti flanelu, o kterých jsme zde psali.
Saténové povlečení
Vysoký lesk působí na pohled i na dotek luxusním dojmem. Hustě česaná 100% bavlněná příze se hodí na zimní měsíce, protože má hřejivou funkci, saténové povlečení z polyesteru naopak chladí, proto je ideální volbou v teplejších měsících. Bohužel se zatrhává a klouže. Ať už v případě saténu zvolíte bavlnu nebo polyester, můžete si být jisti, že povlečení je pevné a při správné péči vám dlouho vydrží. Doporučujeme ho prát v jemném prostředku s nízkými otáčkami a rozhodně se vyvarovat sušičce.
Nano povlečení
Na závěr si dáme třešničku na dortu. Nano povlečení je novinkou na trhu, ale už nyní můžeme říci, že je velmi oblíbené. Díky antibakteriálnímu efektu, který zamezuje množení bakterií, je vhodným dárkem zejména pro alergiky a atopiky. Skvěle odvádí tělesnou vlhkost a zároveň bojuje proti zápachu. Vzhledem k tomu, že jde o nováčky na trhu, nabídka je stále poněkud omezená. Na rozdíl od ostatních povlečení výše neseženete v případě nano povlečení moc vzorů a barev. Dalším velkým mínusem je vysoká cena. Ale investice do něj se rozhodně vyplatí.
Jestli si rádi poležíte v posteli, rozhodně byste výběr vhodného povlečení neměli podcenit. Zvolte materiál, který bude přesně odpovídat vašim požadavkům. Následně zvolte vzor podle vašeho gusta. A pak se jen oddávejte pohodičce a lenošení.