back to top

Družstevní vs. osobní vlastnictví bytu

I když není situace na trhu nemovitostí zrovna nejpříznivější, zcela určitě se najdou čtenáři, kteří potřebují pořídit byt. A ve světě realit se mohou setkat se dvěma typy bytů. Byty v osobním vlastnictví a byty ve vlastnictví družstevním. Jenže jaký je mezi tím rozdíl a co to pro případného kupce nemovitosti znamená?

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Hlavní rozdíly

Nejzásadnějším rozdílem, ze kterého plynou výhody i nevýhody, je vlastnictví bytu. Pokud si pořídíte byt v osobním vlastnictví, tak proběhne také zápis do katastru nemovitostí, kde bude uvedeno jméno majitele.

V případě, že si pořídíte byt v družstevním vlastnictví, nebudete v katastru nemovitostí uvedeni jako vlastníci, protože jste si ve skutečnosti pořídili družstevní podíl, který vám, jak uvádí penize.cz, poskytuje právo na nájemní smlouvu na dobu neurčitou.

Co pro vás znamená družstevní vlastnictví

Pojďme se tedy, podívat jaké výhody a nevýhody na vás čekají při pořízení družstevního bytu. Asi zásadní nevýhodou je to, že si na byt v družstevním vlastnictví nemůžete vzít klasickou hypotéku od banky, respektive nemůže bance tímto bytem ručit. Řešení jsou dvě. Ručení jinou nemovitostí nebo úvěr ze stavebního spoření. O konkrétních možnostech je dobré se poradit v bance či s finančním poradcem.

Výhodou je, že byty v družstevním vlastnictví bývají zpravidla levnější. Vyhnete se také placení daně z nemovitosti, protože oficiálním vlastníkem v katastru nemovitostí je družstvo.

S družstvem máte uzavřenou nájemní smlouvu, ze které plyne placení nájemného, což jsou ve skutečnosti poplatky za služby a fond oprav. Částka je vypočítána podle velikosti daného bytu.

Web e15.cz upozorňuje na to, že pokud chcete pořízený byt rekonstruovat, musíte k tomu mít souhlas družstva. Souhlas družstva musíte mít také v případě, že chcete byt pronajímat.

V případě, že se rozhodnete svůj členský podíl prodat, nemusíte k tomu mít souhlas družstva, pouze tuto skutečnost oznámíte.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Byt v osobním vlastnictví

Tento typ bytu s sebou nese zpravidla vyšší pořizovací cenu. Při koupi musíte provést zápis do katastru nemovitostí (další poplatky) a následně jednou za rok platíte daň z nemovitosti.

Na druhou stranu můžete bytem ručit bance, v případě, že si na něj berete hypoteční úvěr.

Nemusíte nikoho žádat o souhlas s rekonstrukcí.

Platíte poplatky za služby, případně fond oprav či poplatky za správu domu.

Každé vlastnictví má své výhody i nevýhody. Je tedy jen na vás, kterou z možností si vyberete.

Zdroje:

https://www.penize.cz/nemovitosti/299983-druzstevni-byt-je-vas-nebo-neni

https://www.e15.cz/finexpert/bydlime/zvazujete-druzstevni-bydleni-tohle-jsou-jeho-vyhody-a-nevyhody-1366446

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nejnovější články

--- Další články autora ---