Chcete si pronajmout byt? Víme, jak to provést bezpečně

Našli jste byt k pronájmu, který vás okouzlil na první pohled. Líbí se vám a máte o něj zájem. Ještě než ale bezmyšlenkovitě podepíšete nájemní smlouvu, zpozorněte. V tomto článku vám prozradíme, na co byste si při sjednávání nájmu měli dát pozor, co si pohlídat a jak celou věc provést bezpečně – k vaší spokojenosti.

Všímejte si i dalších informací, nejen údajů o platbách

Mnoho lidí dělá tu chybu, že v nájemní smlouvě vyhlíží jen údaje týkající se plateb – za nájem i služby, které se pojí k užívání bytu. Častým kamenem úrazu je podle serveru Novinky právě ta skutečnost, že dalším náležitostem ve smlouvě nevěnují tolik pozornosti.

Mnohdy pak můžete (samozřejmě až pozdě) zjistit, že se ve smlouvě nachází ustanovení, které pro vás nemusí být přijatelné.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Kauce do výše až tří nájmů

V dnešní době musíte mít opravdu kliku, abyste sehnali pronájem bez nutnosti složit nejdříve kauci. Zde deník iDnes upozorňuje, že kauce může být do výše až tří nájmů a že je pronajímatel povinen po skončení nájmu nájemci kauci vyúčtovat a vrátit. Zde pozor – kauci je třeba vrátit i spolu s úroky.

Bez předávacího protokolu smlouvu nepodepisujte

Ještě než podepíšete nájemní smlouvu, rozhodně zkontrolujte stav bytu. Stav bytu před předáním se zapisuje do předávacího protokolu, zmiňuje web Peníze. Bez tohoto protokolu ve svém vlastním zájmu smlouvu nepodepisujte. Do předávacího protokolu by mělo být zapsáno, o jakou nemovitost jde, kdo a co komu předává, nesmí chybět zápis o stav měřičů vody a energií. Zapisuje se sem počet předávaných klíčů, stav a vybavení nemovitosti, a to ideálně včetně fotodokumentace.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Pozor na nepřiměřené povinnosti

Ohlídejte si, zda se vám pronajímatel nesnaží udělit povinnosti, které po vás vyžadovat nesmí. Jde například o požadavek, abyste po skončení nájmu vyměnili podlahu. Proto si dejte pozor, aby se ve smlouvě žádná taková nepřiměřená povinnost nevyskytovala.

Zdroj: novinky.cz, idnes.cz, penize.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Adéla Černá
Zajímám se o ekologii a udržitelnost. Věřím, že se jedná o témata budoucnosti, která se stále více a více promítají do našich životů. Ráda bych čtenářům některá představila nebo více přiblížila.

Nejnovější články

--- Další články autora ---