back to top

Vyplatí se kupovat drahé přípravky proti celulitidě?

Problémy s celulitidou řeší podle odhadů až 90 % žen. Navzdory dnešní progresivní době je na ní stále pohlíženo nikoliv jako na běžnou anatomickou vlastnost, ale jako vadu, kterou je třeba napravit. Existují však vůbec účinné nástroje jejího odstranění?

Celulitida se obvykle vyskytuje v oblastech s větším množstvím podkožního tuku, kdy tukové zásoby prorážejí vazivovou tkáň pod kůží, což vede k charakteristickému hrudkovitému vzhledu pokožky. Jde o velmi běžnou, nebolestivou a neškodnou vlastnost kůže, přesto se však tento stav esteticky neshoduje se standardy, které jsou na ženy ohledně vzhledu kladeny. K lepšímu pochopení toho, proč jsou tyto konzervativní názory do značné míry zcestné, je zapotřebí podívat se na celý problém v širším měřítku.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Naše kůže je fascinující a komplexní orgán

Lidská kůže je největším orgánem lidského těla. Tvoří ji tři vrstvy: pokožka, škára a podkožní vazivo. Pokožka neboli škára ztělesňuje první obrannou linii proti okolnímu prostředí. Tvoří ji prakticky nepropustná vrstva buněk, které se neustále obnovují. Pod ní se nachází škára (dermis), robustní vrstva fibroblastů produkujících základní bílkoviny kolagen a elastin, které dodávají kůži její strukturu a pružnost. Podkožní vazivo, subcutis, je pak tvořeno tukovou tkání, která hraje klíčovou roli při tlumení nárazů a tepelné izolaci těla. Právě zde dochází k ukládání tukových zásob, které lze v případě potřeby použít jako zdroj energie. Pod třetí vrstvou kůže se dále nachází svalovina, od níž se až ke škáře táhnou dlouhé pruhy pojivové tkáně, které drží celý orgán pohromadě.

Celulitida se vyznačuje znaky infekčního onemocnění

Jak do celého systému lidské kůže zapadá celulitida? Na jejím počátku stojí ve většině případů infekce. Bakterie, které ji způsobují, často žijí na kůži neškodně, mohou však do těla proniknout drobnými rankami či modřinami. Následně se usadí ve škáře, kde začínají působit neplechu. V ojedinělých případech může celulitida vyústit v příznaky skutečné infekce – otoky, svalová slabost či bolest, horečka a celková únava – obecně je však zdraví prakticky neškodná. I přesto se však z této spíše kosmetické poruchy stal strašák moderní doby, který děsí většinu žen.

Mediální masáž produktů eliminujících celulitidu je silnější než dřív

Současný trh se tomuto efektu velmi zdárně přizpůsobil, a cílí tak na slabší stránky ženského sebevědomí za účelem dravého marketingu. Zejména v období léta se tak ve velkém množí reklamy propagující nejrůznější produkty – od krémů přes séra až po pilulky – jejichž cílem má být vytvoření dokonale hladkých nohou a hýždí. Z těchto společenských standardů těží i průmysl krásy a wellness. Myšlenka, že celulitida je nežádoucí a měla by se korigovat, je v naší společnosti od doby, kdy magazín Vogue jakožto první anglicky psaný časopis použil tento termín a seznámil s ním tisíce svých čtenářek.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

I díky tomu, že je celulitida považována za léčbu vyžadující stav, mohou kosmetické společnosti prodávat širokou škálu výrobků a služeb zaštítěných světovými celebritami, které dodávají mnohým pseudolékařským výrobkům důvěryhodnost a aspirační hodnotu. Vědecké důkazy podporující účinnost těchto doplňků při léčbě jsou však ve skutečnosti značně omezené, a některé odborné práce celulitidu přímo označují jako smyšlenou nemoc.

Účinná a vědecky ověřená metoda k odstranění celulitidy neexistuje

Součástí propagačních materiálů některých takovýchto výrobků nedávno uvedených na trh jsou pak odvážná hesla, například „viditelná redukce celulitidy do 28 dní“. Co nám však říká věda? Doplňky stravy obsahují řadu chemických látek, mimo jiné i kyselinu hyaluronovou či vitamín C. Schopnost těla tyto molekuly vstřebat a využít je ve svůj prospěch je přitom stále předmětem diskuzí. Existují sice důkazy o tom, že kyselina hyaluronová může migrovat do kůže a stimulovat produkci kolagenů ve škáře, a vitamín C prokazatelně zesiluje povrchovou vrstvu kůže. Nedostatečná standardizace testování použití těchto složek při léčbě celulitidy však vyvolává pochyby o významu tohoto účinku.

Krémy a pleťové vody pro změnu lákají na kofein, retinol a bylinné výtažky. Kosmetické přípravky však nejsou schopny proniknout tak hluboko, aby významně ovlivnily pod ní ležící tukové zásoby a pojivovou tkáň. Slibnější výsledky mohou nabídnout některá invazivní ošetření, jako je laserová terapie či vystavení kůže akustickým vlnám. Tyto procedury fungují tak, že rozbíjejí pruhy pojivové tkáně, které způsobují dolíčky v kůže, a stimulují tvorbu kolagenu, čímž zlepšují pružnost pokožky. I když mohou být tyto metody účinnější, jsou často drahé, dostaví se až po delší době, a v některých případech mohou být i nebezpečné.

Pokud se tedy nechcete smířit s výskytem celulitidy, dá se její množství korigovat pomocí základních zdravých návyků. Dodržování zdravé stravy, pití velkého množství vody a pravidelná fyzická aktivita mohou mít na pokožku mnohem významnější vliv než kdejaký rádoby zázračný přípravek. Pomoci pak může i zhubnutí nadbytečných kil. Je však potřeba si uvědomit, že celulitidu není třeba léčit. Jde o běžnou anatomickou odchylku, která se proměnila v motor lukrativního trhu s neexistujícími léky. Přijmeme-li tento fakt, dokážeme nejen ušetřit spoustu peněz, ale učiníme také správný krok vstříc sebelásce a přijetí vlastní postavy takové, jaká skutečně je.

Zdroje: aad.org, livesourcevitamins.com, healthline.com, health.com

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

David Vanda
Pohled na útulný a zároveň praktický domov mě naplňuje pohodou a klidem. V poslední době se však stále častěji věnuji nepravidelným souhrnům novinek z oblasti zdraví, vědy a techniky, o kterých rád seznamuji i čtenáře zajímající se o tato témata.

Nejnovější články

--- Další články autora ---