back to top

Jednorázové pleny možná půjde recyklovat. Zabere to jen pár minut

Superabsorpční polymery jsou nezbytnou součástí současných jednorázových plenek a mají zásadní význam pro absorpci a zadržování tekutin. Tyto látky však trpí zásadním nedostatkem v podobě velmi obtížné recyklace. Nová studie by ale mohla přinést řešení.

Polymer s unikátními vlastnostmi

Schopnost vysoké absorpce tekutin dodává polymerům v plenkách zejména jejich chemické složení. Jejím základem je sodná sůl kyseliny polyakrylové, která při kontaktu s vodou vytváří gelovitou látku zabraňující úniku tekutiny zpět na pokožku či mimo samotnou plenku. Tímto způsobem je možné pohltit několikanásobek hmotnosti polymeru v porovnání s vodou. V tomto ohledu je tak tento polymer prakticky nenahraditelný. Jedinečné vlastnosti si s sebou ale nesou poměrně velkou daň v podobě obtížného nakládání s odpadem.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Zesíťované polymery jsou totiž kompletně nerozpustné ve vodě, a to ani za vyšších teplot. Jedinou možností jejich likvidace je tak spálení. Tímto způsobem se pak ročně likvidují zhruba dva miliony plen, a vědci tak hledají další možností zpracování superabsorpčních polymerů. Jednu z variant představuje přímý záhřev při teplotě 80 °C po dobu téměř 24 hodin, kdy se jednotlivé řetězce kyseliny polyakrylové rozpadají, vzhledem k nákladnosti této operace se však tento způsob recyklace v praxi příliš nepoužívá.

Klíčem je UV záření a voda

Zdánlivě nepřekonatelnou překážku se vědcům podařilo překonat za pomoci dvou poměrně základních jevů – přítomností vody a osvícením UV zářením. Působením světla totiž dochází k degradaci polymerů, které se ve vodě postupem času rozpouští. Výhodou pak je, že metoda využívající působení UV záření je v porovnání s jinými způsoby mnohonásobně rychlejší.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Použité pleny by pak mohly najít využití například jako lepidla či barviva, díky tomu, že je ale polymer plně rozpouštění, by se daly využít i do pokročilejších materiálů. Samotný proces by pak mohl být poháněn energii ze slunečního záření, což představuje ekologický a nákladově efektivní způsob optimalizace recyklace, který může být skutečně praktickým řešením pro vdechnutí nového života jednorázovým plenám. Zároveň tak dochází k udržitelnějšímu využívání polymerů a výraznému snížení znečišťování životního prostředí.

Zdroje:

https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acsami.3c06999

https://www.sciencealert.com/scientists-figured-out-how-to-recycle-the-key-component-in-diapers

https://www.wionews.com/science/researchers-have-found-unique-way-to-recycle-the-key-component-in-diapers-651973

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

David Vanda
Pohled na útulný a zároveň praktický domov mě naplňuje pohodou a klidem. V poslední době se však stále častěji věnuji nepravidelným souhrnům novinek z oblasti zdraví, vědy a techniky, o kterých rád seznamuji i čtenáře zajímající se o tato témata.

Nejnovější články

--- Další články autora ---