back to top

Život na středověkém hradě nebyla žádná pohádka: Zima a nedostatek hygieny ničily šlechtu

Hrady a zámky máme spojeny s romantickou představou pohodlného života šlechty, která neměla výraznějších povinností. Ve skutečnosti ale obývání středověkého hradu žádná pohádka nebyla. Proč?

Na středověkém hradě byla zima a tma

Část z tvrzení v úvodu tohoto textu pravdivá je. Panstvo skutečně na řadu úkonů „mělo lidi“. Služebnictvo tak uklízelo, nosilo vodu, štípalo dřevo, topilo v krbu, vařilo jídlo a chovalo domácí zvířata.

Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/

Středověký šlechtic se však neměl zase tak dobře, jak bychom asi mohli z dnešního pohledu očekávat. Na hradě v první řadě byla zima, teplo se udržovalo pouze v hlavním sálu a ložnicích panstva. Topilo se tak sice od podzimu do jara, ale tehdejší hradní obyvatelstvo docílilo ve zdech svých sídel běžně kolem 10 až 15 °C.

Nedostatečné izolační vlastnosti kamenných zdí šlo částečně řešit pomocí obložení, ať už dřevem nebo kožešinami či koberci. Kromě chladu navíc obyvatelstvo středověkého sídla trápilo i šero a mnohdy vlhkost. Okna nebyla příliš velká, neboť se stavitelé pragmaticky snažili bránit únikům tepla.

Těmito podmínkami však povětšinou trpěla jen hradní paní, muž se často nacházel mimo domov kvůli záležitostem spojeným se správou panství. Samotná žena tak většinou na starost měla chod domácnosti a výchovu potomstva.

Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/

Slabší to bylo i s hygienou

Není se co divit, že šlechta postupem času přešla na o poznání komfortněji vybavené zámky, které díky kachlovým kamnům zaručovaly příjemnější pobyt. Zvýšené nároky na zlepšení standardu bydlení se začaly projevovat patrně zhruba od 15. století.

Slabým místem středověkých hradů rozhodně byla i hygiena. Ostatně příliš divit se tomu nelze, zmiňovaná teplota k důkladné tělesné očistě rozhodně nikterak neláká. Hrad navíc nedisponoval klasickou koupelnou v dnešním slova smyslu.

A mimochodem ani toaletou. Splašky se tak lily rovnou do příkopu, měl-li ho ten který hrad k dispozici. Pokud se záchody, tehdy zvané půvabným výrazem „výsernice“, zabudovány do arkýřů, které vyčnívaly ze zdi nad skálou, postarala se o dotčené „produkty“ jednoduše gravitace. Vše padalo rovnou hluboko dolů.

https://eurozpravy.cz/magazin/ke-schvaleni-jak-se-bydlelo-na-stredovekem-hrade.5a4bd08c

https://www.stoplusjednicka.cz/pestre-dny-hradni-osadky-jak-se-zilo-na-stredovekem-hrade

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nejnovější články

--- Další články autora ---