Zbavte se slimáků jednou pro vždy nebo aspoň na sezónu

Jeden večer se kocháte, jak Vám krásně roste úroda na zahrádce. Musíte se pochválit, jak se Vám letos extrémně daří a jak jste dobrý zahradník. Jenže přijdete druhý den ráno a nevěříte svým očím. Vaše úroda je okousaná, listy salátů vypadají jako cedník a Vy nevíte, jestli začít nadávat nebo ronit slzy. Vidíte slizké stopy? Ano, byli to slimáci! Pojďme proti nim společně vyhrát válku.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Přírodní cestou bez chemie

  1. Hýčkejme si jejich přirozené nepřátele

Ježek je nepřítelem číslo jedna, chodí k Vám? Tak mu občas nasypte pár kočičích granulí a přichystejte mu třeba kupku listí jako úkryt, nebude se mu od Vás chtít. Dalším nepřítelem je třeba ropucha, pokud máte jezírko, ubytujte ji tam, pulci Vám jako bonus vyčistí vodu od řas.

  1. Pořiďte si běžce indického

Plánujete chov slepic či jiné drůbeže? Přidejte k nim menší skupinu běžců indických. Jsou to kačeny, které chodí vzpřímeně a vypadají jako vojáci. Slimáci jsou pro ně lahůdkou.

  1. Lemy kolem záhonů

Dejte si kolem záhonů vyvýšené okraje, pokud budou okraje ostré či lemy třeba vysypete rozdrcenými vaječnými skořápkami či kávovým lógrem, slimáci přes ně neprojdou. Dobře také fungují vyvýšené záhony, slimáci jsou totiž lenoši.

  1. Můžete si na ně počkat

Slimáci jsou aktivní po úsvitu, po západu slunce nebo po dešti. Když si na ně počíháte nebo je budete aktivně hledat, můžete je posbírat do kbelíku a zalít vroucí vodou. Nedoporučujeme slimáky solit ani stříhat, přivábíte tím totiž další a další slimáky, jsou to kanibalové a na svých mrtvých druzích si rádi pochutnávají.

  1. Zasaďte, co jim nechutná

Obloukem se vyhýbají levanduli, kopru, šalvěji, měsíčku, česneku, chrpě, hortenzii, kosatci, pivoňce či tymiánu. Můžete si tyto rostliny zasadit v hojném množství po zahrádce nebo třeba jako okraj záhonů.

  1. Pivní pasti

Pokud se Vám nechtějí hledat, připravte jim pasti ve formě piva. Vezměte si pet lahev a vyřízněte v ní otvor takový, aby do lahve slimáci napadali, ale s přesahem, aby z ní už nemohli vylézt. Vykopejte si menší díru, do které umístíte láhev tak, aby byla zároveň s terénem. A nalijte do ní do poloviny pivo. Slimáky vůně přitáhne, napadají dovnitř a utopí se. Pozor ale, obsah láhve měňte co nejčastěji, napadaní slimáci se rychle rozkládají a tvoří se opravdu silný zápach.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Tip na závěr: Pokud se Vám nedaří ani jednou radou výše zbavit slimáků, zkuste ještě granule na přírodní bázi. Biologické granule jsou například Ferramol, nejsou škodlivé žádným jiným zvířatům ani šnekům. Granule jednoduše rozhodíte kolem záhonů a do záhonů, slimáci je pozřou a odlezou zpět do podzemních krytů, kde uhynou.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Petra Schovancováhttps://receptarprimanapadu.cz/
Odmalička je mojí vášní psaní, kreslení a příroda. V redakci iBydlení.cz se převážně věnuji tématům o zvelebování zahrady a péči o ni.

Nejnovější články

--- Další články autora ---