back to top

Vysoké teploty nás ženou do stínu: Nezapomeňte na správnou péči o zahradu

Letní sezóna se blíží. Stromy, které nemají příliš husté olistění, lze vysadit do stínu keřů. Mezi takové keře patří například azalka a rododendron. Před výsadbou vysokého živého plotu si důkladně spočítejte, jak dlouhý stín bude vrhat za deset a více let. Podívejte se spolu s námi na rady, jak ochránit sebe a svou zahradu před velkým vedrem.

Léto se pomalu a jistě blíží. Slunečné dny jsou v plném proudu. To i přesto, že bylo posledních pár dní spíše chladnějších. Vyhlídky nám slibují teploty kolem třicítky, což vyžene milovníky vody ven. Na pozoru by se však měli mít především zahrádkáři, kterým přinášíme několik tipů, jak ochránit svou zahradu před horkem.

Zasaďte Aktinidii

Na slunné chráněné terase, kde v létě obědváte, zasaďte popínavou Aktinidii čínskou a veďte ji podél pergoly. Za několik let po výsadbě budete mít nejen příjemný stín k odpočinku, ale také okrasné a chutné kiwi plné vitamínů. Když se rozhodnete vysadit letničky, můžete se již v prvním roce těšit ze stinné pergoly. Mezi již rozrostlé květiny přimíchejte jednoleté popínavé rostliny, které rostou déle a pergolu zakryjí. Příkladem může být popínavá kobea nebo řeřicha. Kobea dokáže krásně zakrýt nevzhledná místa naší zahrady. Letničky vysejte v březnu do interiéru. Následně je začátkem června vysaďte ven na slunné, chráněné místo.

Dopřejte jim trochu světla

Zkraťte spodní větve stromů, aby se k rostlinám v podrostu dostalo světlo a déšť. Zároveň tím zajistíte, aby se jim dobře rostlo. Pokud pod stromem roste tráva, zvednutí koruny jí také prospěje, protože plocha bude přístupnější pro sekačku. Dočasné improvizované zastínění pro listovou zeleninu (např. salát a špenát) lze vytvořit tak, že do země zatlučete kůly a na ně položíte dřevěné latě, kartonové krabice nebo jemné pletivo. Můžete také sázet na místě, kde je stín během nejteplejší části dne, mezi polednem a 15. hodinou.

Pozor na chyby při zahradničení

Kromě toho, že své rostliny chcete uchránit před úmorným horkem, je vhodné dávat si pozor, abyste neděli zcela zbytečné chyby. Mezi ně patří například špatná doba na zalévání. V létě je nejlepší doba na zalévání brzy zrána nebo pozdě večer. Rozhodně a to zdůrazňujeme, nikdy nezalévejte v pravé poledne nebo v době, kdy slunce pálí. Také ničemu nepomůžete, když každý den pokropíte zahradu jednou konví a budete si myslet, že to stačí. Další možným řešením, jak svou úrodu schladit, je vybudováním jezírka. Vláhu přinese do zahrady i jezírko. Vodní prvek dodá i malé zahradě světlo a může přilákat ptactvo a hmyz. 

Zdroje: www.zahradkarskaporadna.czwww.izahradkar.cz,www.florapack.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Bc. Michaela Hanelová
Mám ráda domov, ze kterého při jediné návštěvě dýchne klid, pohoda a harmonie. Ráda sleduji nové trendy v bydlení a čtenářům webu iBydlení.cz bych ráda předala to nejzajímavější, co se týče rad pro zútulnění a vylepšení jejich domácnosti.

Nejnovější články

--- Další články autora ---