Túje patří stále k hojně vysazovaným dřevinám v živých plotech. Zůstávají zelené po celý rok a rychle rostou. Na druhou stranu jsou však jedovaté a při požití jakékoliv jejich části byste se mohli potýkat s více než nepříjemnými zdravotními problémy. Co byste měli o tújích vědět, než si je zasadíte na zahradě?

Výhody
Rychlý růst
Tento fakt je hlavním důvodem, proč si majitelé zahrad túje vysazují. Obecně se má totiž za to, že při optimálních podmínkách mohou vyrůst až 50 cm za rok (nicméně je třeba počítat s tím, že pár cm se každoročně bude muset ostříhat). Mohou dosahovat výšky okolo 8 metrů podle zvoleného druhu. Brzy se tak můžete radovat ze živého plotu, skrze který vás nikdo nebude okukovat.
Nevýhody
Zmenšují prostor
Vzhled tújí se přes rok příliš nemění. To znamená, že nekvetou a většinou ani neopadávají. Spolu s nakrátko střiženým trávníkem pak prostor může působit nudně a bez života. Zahrada pak může vypadat opticky menší, i když túje rostou do výšky a příliš prostoru vlastně neuzmou.
Překyselují půdu
Velkou nevýhodou je fakt, že túje mají tendenci překyselovat půdu, jak se můžete dočíst na webu nkz.cz. Tím pádem mají některé rostliny, stromy, keře apod. problémy s kvalitním růstem.

Zapáchají a jsou jedovaté
Pravděpodobně tu nejhorší nevýhodu tújí jsme si nechali na samotný závěr. Možná budete nepříjemně překvapeni, že z těchto dřevin se line nepříjemný zápach, který obzvláště citlivým lidem může velmi vadit. Navíc jsou všechny části rostliny jedovaté. Jak se píše na dvojka.rozhlas.cz, pozření byť i jediné šištice může způsobovat průjmy, křeče nebo zvracení.
Pokud dáváte přednost živému plotu, ale túje vás nezaujaly, podívejte se po habru nebo po hlohu. Můžete je zkombinovat s dalšími rostlinami. O jiných variantách živého plotu plánujeme v brzké době samostatný článek, takže nezapomeňte sledovat náš web, ať vám neunikne!
Použité zdroje
https://dvojka.rozhlas.cz/pozor-na-ploty-z-tuje-jsou-jedovate-7516592