Na oběžnou dráhu míří nový satelit, který bude monitorovat úniky metanu z ropných a plynárenských společností. Jeho provoz bude využívat i společnost Google, která chce do konce roku zmapovat rizikové oblasti po celém světě.
Metan představuje závažnější problém než oxid uhličitý
Partnerství mezi Googlem a provozovatelem satelitu MethaneSAT, který spravují Novozélandská kosmická agentura a fond na ochranu životního prostředí Environmental Defense Fund, je předzvěstí nové éry zodpovědnosti za udržitelné klima. Metan je dlouhodobě považován za nebezpečný skleníkový plyn, který je podle odhadů zodpovědný za téměř třetinu globálního oteplování způsobeného člověkem. Snížení jeho emisí je podle odborníků jedním z nejrychlejších způsobů, jak dopady naší civilizace na životní prostředí zpomalit, jelikož metan má dle statistik z posledních deseti let v porovnání s oxidem uhličitým zhruba 80tinásobnou oteplovací schopnost.
Nebezpečný plyn produkují krávy i elektrárny
„V celosvětovém měřítku byl rok 2023 nejteplejším rokem v naší historii,“ tvrdí Steve Hamburg, vedoucí projektu MethaneSAT. „Potřeba chránit klima nebyla nikdy naléhavější a snížení emisí metanu z provozu fosilních paliv a zemědělství je skutečně nejrychlejší způsob, jak můžeme právě teď oteplování zpomalit.“ Největší vinu na problému s metanem nese zemědělství, konkrétně chov krav. Na druhém místě je pak energetika; předpokládá se, že ropné, plynárenské a uhelné provozy se podílejí na celosvětových emisích metanu z lidské činnosti 40 procenty. Podle odborníků by mělo být zaměření na energetický sektor prioritou, mimo jiné proto, že snížení úniků metanu je nákladově efektivní. Unikající plyn lze zachytit a prodat a technologie, která to umožňuje, je relativně levná.
MethaneSAT představuje spojení nejnovějších technologií
Sledovat úroveň metanu v atmosféře v reálném čase je aktuálně velmi obtížné. MethaneSAT patří mezi novou generaci satelitů, které jsou navrženy tak, aby dokázaly lokalizovat zdroje tohoto plynu téměř kdekoli na světě, zatímco společnost Google disponuje výpočetním výkonem a umělou inteligencí, které jí umožňují analyzovat obrovské množství dat a mapovat ropnou a plynovou infrastrukturu.
K vypuštění satelitu navíc dochází k době, kdy se ropné a plynárenské společnosti, ale i celé země snaží do roku 2030 výrazně přispět k řešení klimatické krize snižováním emisí metanu. Globální závazky vstoupily v platnost již v roce 2021, úroveň nebezpečného plynu v atmosféře však i nadále roste. USA a Evropa tak v loňském roce přijaly další nařízení omezující fosilní paliva, v Japonsku a Jižní Koreji se podobné regulace aktuálně plánují také. Zda-li se společnostem podaří svých cílů dosáhnout, zatím není jasné. Družice MethaneSAT však podle všeho dokáže odhalit pravdu, a poukázat tak na všechny, kdo budou chtít nová nařízení obcházet.
Zdroje: