back to top

Trápí vás chronické migrény? Možná vám může pomoci ultrazvuk

Léčba bolesti hlavy není nikdy snadná, jelikož není snadné odhalit její původ. Přesto však může existovat nadějná neinvazivní metoda, která se podle předběžných výsledků ukazuje jako slibná. Jde o terapii pomocí ultrazvuku.

Stávající metody mají značná omezení

Výzkumníci z Virginia Tech Carilion School of Medicine použili ve své studii publikované v časopise PAIN definované vlny ultrazvuku, které zaměřili na jednu konkrétní část mozku, aby se pokusili snížit pocit vnímání bolesti a některých souvisejících účinků. Ačkoliv je tento přístup zatím ve fázi počátečního testování, věří tým autorů práce v další rozvíjení techniky jakožto prostředku manipulace s mozkem. Ultrazvuková terapie by tak mohla představovat nový přístup ve zklidnění našeho těla, a to zejména pro pacienty trpícími chronickými bolestmi hlavy a dlouhotrvajícími migrénami.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Centrem vnímání bolesti v mozku je insulární kortex

„Jde o ověřovací studii,“ tvrdí neurolog Wynn Legon z Virginia Tech Carilion School of Medicine. „Jsme schopni dostat ultrazvukovou energii do této části mozku a pokud ano, udělá to něco? Změní reakci těla na bolestivý podnět tak, aby se snížilo vnímání bolesti?“ Částí mozku, o které je v tomto ohledu řeč, je insulární kortex neboli insula, tedy místo, které se podílí na zvládání pocitu bolesti, a je tedy hlavním cílem léčby migrén a podobných projevů. Problém ovšem je, že insula je ukryta poměrně hluboko v mozku, a běžné léky tak k ní mnohdy nemají šanci doputovat.

Cílená stimulace insuly jako univerzální lék na bolest

V této fázi tak vstupuje do hry ultrazvuk. Úzká pásma zvukových vln mají totiž výhodu toho, že je lze poměrně přesně zaměřit a regulovat. I proto se již několik předchozích výzkumů zabývalo možností využít tyto vlny pro ovlivnění stavu mozku. Výše uvedená práce je však vůbec první, které se podařilo touto metodou zacílit přímo na insulární kortex. Za pomoci 23 zdravých lidských dobrovolníků poskytujících zpětnou vazbu na vnímání bolesti se autorům studie podařilo prokázat, že ultrazvuková stimulace insuly má vliv na bolestivé projevy v našem nejdůležitějším orgánu.

Výzkum odhalil pozoruhodné propojení mezi mozkem a srdcem

Ultrazvuk však podle všeho dokázal mnohem více. Namísto pouhého maskování bolesti totiž vlny prospěly tělu i v mnohem komplexnějším měřítku, a to dokonce za hranice samotného mozku. Jedním z doprovodných účinků tak bylo například zvýšení variability srdeční frekvence, tedy míry kolísání času mezi jednotlivými údery srdce. Tato proměnná přitom úzce souvisí právě s citlivostí na bolest.

Ačkoliv se naše srdce může zdát jako orgán fungující s chirurgickou přesností, ve skutečnosti jsou jeho údery poměrně nepravidelné. Tato drobná arytmie je však tělu velmi přínosná. Po ozáření insulárního kortexu ultrazvukovými vlnami se tak funkce srdce stabilizují, a jedinec se tak nejenže zbaví pocitu bolesti, ale obecně se i cítí lépe díky efektivnější srdeční aktivitě.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Metodika se bude dále rozvíjet

Výzkum navazující na výše uvedené závěry by se podle autorů studie měl více zaměřit na způsob, jakým spolu srdce a mozek komunikují, když člověk prožívá bolest. Pokud dojde v této oblasti k zásadnímu průlomu, mohla by cesta k léčení migrén mohla vést přes kardiovaskulární systém.

Co se pak týče léčby ultrazvukem, představuje tato metoda i přes nepříliš významnou úlevu od bolesti určitý potenciál. Neinvazivní, bezpečné a snadno kontrolované metody by totiž mohly být přesně tím, co moderní medicína očekává a potřebuje. Bolest by tak mohla být zvládnutelná mnohem snadněji, a bez nutnosti užívání volně prodejných léků či silnějších opiátů, které jsou k dostání pouze na předpis, a představují obrovskou zátěž pro lidské tělo i mysl.

Zdroje:

https://journals.lww.com/pain/fulltext/9900/noninvasive_neuromodulation_of_subregions_of_the.514.aspx

https://www.sciencedaily.com/releases/2024/02/240205165844.htm

https://news.vt.edu/articles/2024/02/research-fralinbiomed-lifu0213.html

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

David Vanda
Pohled na útulný a zároveň praktický domov mě naplňuje pohodou a klidem. V poslední době se však stále častěji věnuji nepravidelným souhrnům novinek z oblasti zdraví, vědy a techniky, o kterých rád seznamuji i čtenáře zajímající se o tato témata.

Nejnovější články

--- Další články autora ---