back to top

Stálezelené rostliny, které vám ozdobí zahradu i v zimě

Vytvořit krásnou zahradu, aby vás těšila, není zas takový problém, ale vytvořit ji tak, aby vás těšila i v zimě, kdy je nevlídné počasí, či dokonce sníh? Poradíme vám, co kromě jehličnanů můžete vysadit, aby vaše zahrada byla krásně zelená i v zimě. Navíc některé rostliny mají dokonce i během zimy k vidění květy. Pojďme na to.

  1. Stálezelené jehličnany

Každý z nás zná neopadavé stromy, jako jsou jedle, smrky či borovice. Tyto stromy navíc zdobí typické šišky. Mezi nimi ale najdeme i druhy s bobulemi, například tisy či jalovce. Věděli jste, že i jehličnany během roku mění barvu? Nové přírůstky na jaře mají jasnou světlou barvu, zatímco ty starší, vyzrálé, jsou daleko tmavší. Dokonce u takových zeravů v zimě jehličky zhnědnou, na jaře však opět získají svoji původní zelenou barvu.
Pokud máte menší zahradu, myslete na to, že existují různé zakrslé formy stromků, nejen ty obří.

  1. Stálezelené pnoucí dřeviny

Pnoucí rostliny šplhají po stěnách budov, pergolách, prostě všude tam, kde se mají čeho chytit. Využijte na zahradě pnoucí neopadavé rostliny, tím zajistíte, že se vám stěny budou krásně zelenat i v zimě. Nejodolnější je břečťan, stačí jej zasadit a on sám se již postará o zbytek. Dalším skvostem, díky jeho různě zbarveným listům, je zimolez nebo brslen. Obě tyto rostliny ale potřebují k růstu oporu ve formě drátů či nějakou další konstrukci, aby se měly kde upínat. Pro všechny tyto typy rostlin je slunné místo tím nejlepším stanovištěm, zvládne ale růst i v polostínu.

  1. Vřesy a vřesovce

Nejenže tyto rostliny vypadají skvěle vysázené mezi jehličnany, ale také na záhonech, kolem domu, nebo dokonce i do truhlíku. Od konce léta do podzimu mají skvostné květy. Jsou ale i druhý, které právě nádherně kvetou od zimy do jara. Vřesovištní rostliny potřebují však kyselejší substrát s vyšším podílem rašeliny a písku, který by měl být jen lehce vlhký.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/
  1. Rostliny s barevnými plody

Taková Mahónie vás brzy z jara potěší žlutými a nádherně vonícími květy, od podzimu do zimy pak modrými plody. Podobně je na tom skimie, má i jedno plus, a tím jsou nepichlavé listy. Další rostlinou je pak hodně známá cesmína, libavka nebo pernétye. A co teprve takový živý plot z hlohyně šarlatové, navíc má trny, takže se k vám žádný nevítaný host jen tak nedostane. Další oblíbené jsou rododendrony, které milují kyselou půdu a stín. Podobně jako bobkovišeň, pozor ale, její modré plody jsou jedovaté.

  1. Okrasné trávy a bambusy

Je to tak, bambusy a okrasné trávy by neměly chybět v žádné zahradě. Je několik druhů, které přečkají i velké mrazy, a navíc neopadají, takže jsou celoroční dekorací zahrady. Takové okrasné trávy ozdobnice sice na zimu zežloutnou a uschnou, ale i tak působí půvabně. Pak také stříbrné kostřavky a smělky. Co se týká bambusu, nejčastěji se pěstuje listoklasec, dorůstá do tří metrů, má rád jak slunce, tak stín, a ještě jako krásnou perličku, při větru jeho listy nádherně šumí.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Tak vzhůru na plánování zahrady.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Petra Schovancováhttps://receptarprimanapadu.cz/
Odmalička je mojí vášní psaní, kreslení a příroda. V redakci iBydlení.cz se převážně věnuji tématům o zvelebování zahrady a péči o ni.

Nejnovější články

--- Další články autora ---