Vysokotlaké čističe, tlakové myčky či „vapky“ jsou oblíbeným nástrojem pro údržbu vnitřních i venkovních prostor. Často se využívají také pro čištění plotů, obkladů nebo vozidel. Na trhu existuje celá řada druhů těchto myček. Čím se od sebe navzájem liší a jak si mezi širokou nabídkou vybrat ten nejvhodnější?
Při výběru je nutné zohlednit několik faktorů
Server bhg.com nedávno představil srovnání tlakových myček a jejich klíčových parametrů:

Výkon
Zde je nutné sledovat zejména průtok vody, který je udáván v litrech za minutu, a výstupní tlak trysky v barech. V tomto ohledu elektrické čističe za naftovými stále poněkud zaostávají. Elektrické čističe jsou však na druhou stranu mnohdy lehčí, a tedy mobilnější.
Bezpečnost
Naftové či plynové tlakové myčky jsou v tomto směru více rizikové. Při práci s plynem navíc přibývá další kritický faktor, tedy nutnost vyhnout se práci s otevřeným plamenem. U všech typů zařízení je však generována horká pára, která je sama o sobě nebezpečná, a je tak třeba dodržet všechna preventivní opatření.
Ekologické a ekonomické dopady
Zde je poměrně logickým závěrem, že elektromotory negenerují prakticky žádné emise. Navíc mají mnohem tišší provoz než motory na fosilní paliva, čímž jsou mnohem přívětivější ke svému okolí.
Z pohledu ceny zde neplatí běžné pravidlo, že elektrická zařízení jsou dražší než ta naftová/benzínová. U elektrických tlakových myček se s cenou běžně dostanete na polovinu než v případě konvenčních.

Elektřina nebo konvenční paliva?
Dnešní doba ve všech ohledech upřednostňuje přechod na elektromotory. Výrobci čisticí techniky však v nabídce stále mají i výkonné plynové či naftové stacionární čističe, které mohou najít využití právě pro váš projekt.
Zdroje: bhg.com