Satelity Starlink, které patří pod správu společnosti SpaceX, podle nejnovějších studií vypouští do svého okolí radioaktivní záření, které by mohlo negativním způsobem ovlivnit radioastronomii.
Družice vysílají řadu záření, ne se všemi se ale počítalo
Průzkum ukazuje, že družice Starlink při své cestě po oběžné dráze uvolňují záření, které by mohlo narušovat pokusy astronomů zachytit rádiové signály přicházející z nejvzdálenějších částí vesmíru. Všechny družice, včetně těch v rychle rostoucí konstelaci Starlink společnosti SpaceX, vysílají a přijímají rádiové vlny na naši planetu a z ní, aby mohly komunikovat se svými operátory na zemi. Radioastronomové o tom vědí již léta a mohou zmírnit dopady těchto řízených paprsků na svou práci tím, že se vyhnou poloze těchto družic nebo při výpočtech s těmito signály počítají. V nové studii, publikované v časopise Astronomy & Astrophysics, však vědci ukázali, že družice Starlink vysílají také nechtěné a dříve nerozpoznané rádiové signály, které se překrývají se signály zachycenými anténami radioteleskopů, což představuje problém.
Na satelity Starlink si posvítila síť evropských družic
O nechtěném úniku záření se hovořilo již dříve, ale poprvé byl pozorován takto přímo. Vědci ve studii použili teleskop LOFAR (Low-Frequency Array), tedy soustavu rádiových antén umístěných především v Nizozemsku a v dalších sedmi evropských zemích. Tento systém pak sledoval emise z celkem 68 družic Starlink. 47 z těchto satelitů přitom vyzařovalo nechtěné záření o frekvenci mezi 110 a 188 MHz.
Pásmo mezi 150,05 a 153 MHz je přitom Mezinárodní telekomunikační unií (ITU) vyhrazeno jako chráněné. Společnost SpaceX však neporušuje žádná pravidla, protože legislativa ITU pouze brání pozemním rádiovým zdrojům vysílat v těchto vlnových délkách v blízkosti radioteleskopů.
Problém se může časem zhoršovat
Společnost SpaceX však pravděpodobně není jediným viníkem; vědci očekávají, že podobné emise budou detekovány z mnoha dalších satelitů na nízké oběžné dráze Země. Problém by se také mohl zhoršit, protože počet soukromých satelitů na orbitě se stále d zvyšuje. V době sběru dat bylo na nízké oběžné dráze pouze 2 000 satelitů Starlink, ale nyní jich je více než dvojnásobek. Autoři studie však již nyní komunikují se společností SpaceX o tom, jak problém do budoucna co nejefektivněji řešit.
Zdroje:
https://www.aanda.org/articles/aa/pdf/forth/aa46374-23.pdf
https://www.sciencealert.com/spacexs-starlink-satellites-are-leaking-radiation-scientists-confirm
https://www.theregister.com/2023/07/10/starlink_satellites_leaking_astronomydisturbing_em/