Když oloupete banán a slupku vyhodíte do koše, zahazujete tím poměrně chutnou a výživnou potravinu. Vědci totiž poměrně nedávno přišli na způsob, jak banánovou slupku využít.
Z banánových slupek lze získat spoustu zdraví prospěšných látek
Ze studie publikované v roce 2022 vyplynulo, že blanšírované, vysušené a rozemleté slupky od banánů dají vzniknout mouce, z níž lze bez problémů vyrobit pečivo, které je svou chutí i kvalitou přinejmenším srovnatelné s pšeničnými produkty. Řada lidí přitom považovala tuto část plodu za odpad, který je dokonce jedovatý. Jak se ale ukázalo, opak je pravdou.
Když bylo pečivo z banánové mouky v rámci experimentu ochutnáno, uváděli spotřebitelé, kteří se průzkumu účastnili, že jsou s jejich chutí stejně spokojeni podobně jako s produkty bez příměsi banánových slupek. Další výhodou těchto pokrmů je pak vydatná porce minerálů a živin, které z nich může vaše tělo získat. Mnohé z nich pak pomáhají organismu například v boji proti rakovině. Sušenky upečené ze slupek obsahovaly ve srovnání s běžným těstem více vlákniny, hořčíku, draslíku a i antioxidantů.
Struktura těsta z banánové mouky se lehce změní
Mouka vyrobená ze slupek od banánů však má i určité nevýhody. Sušenky z ní vyrobené byly totiž poměrně tvrdé a také více do hněda, pravděpodobně kvůli vyššímu obsahu vlákniny. Vědci tak museli hledat optimální poměr obsahu banánové slupky v mouce. Ukázalo se, že produktům s moukou obsahující 7,5 % obalů od banánových plodů se nakonec podařilo dosáhnout kýžené rovnováhy mezi obsahem vitamínů a minerálů a vhodností pro pečení. Příjemným bonusem navíc pak byla poměrně solidní trvanlivost pečiva, které vydrželo v regálu při pokojové teplotě po dobu tří měsíců.
Ačkoli se studie zabývala pouze důsledky přidávání banánových slupek do pečených sušenek, výsledky naznačují, že by stálo za zvážení použití banánové mouky také v chlebu, koláčích, a dokonce i v těstovinách. Další vědecké práce například zmiňují i možnost dodat pečivu přirozenou žlutou barvu bez nutnosti použití přidaných barviv. Velký přínos banánových slupek je pak v jejich nutriční hodnotě. Nahrazení až 10 % pšeničné mouky moukou z banánových slupek může podle odborníků obohatit pečený chléb o vyšší obsah bílkovin, sacharidů a tuků.
Zpracovaná banánová slupka má vícero využití
Banánové slupky navíc můžete v kuchyni využít i v případě, že nejste fanoušky pečení. Někteří food bloggeři používají tuto surovinu například do kari, a dokonce i jako náhražku slaniny v případě veganských pokrmů. Konzumace banánových slupek navíc není jen zdravá, ale pomáhá také snížit plýtvání potravinami. Slupka totiž tvoří až 40 % celého plodu banánovníku. Většinou však končí automaticky v koši bez dalšího využití, což je – jak ukazuje tento článek – poměrně velká škoda.
Je zjevné, že banánová slupka je v syrovém, nezpracovaném stavu prakticky zbytečná, a praktické využití může najít maximálně na kompost. Pokud se však správně připraví, může v kuchyni ještě poměrně dobře posloužit. Potravinám, v nichž se ve formě mouky či v dalších podobách použijí, pak dodávají jedinečné minerální složení, chuť a díky antioxidačním a antimikrobiálním látkám prodlouží i jejich trvanlivost. Až tedy příště budete jíst banán a budete se slupkou automaticky mířit ke koši, zkuste se zamyslet, zda-li nestojí za to jí dát ještě šanci. Kdo ví? Vaše tělo vám možná za její recyklaci poděkuje.
Zdroje: pubs.acs.org, core.ac.uk, medicalnewstoday.com, healthline.com