back to top

Revoluci v redukci produkce metanu by mohl představovat extrakt z narcisů

Chemická sloučenina heamantamin by se mohla stát novou nadějí v boji proti produkci skleníkového plynu metanu v rámci velkochovů dobytka. První laboratorní pokusy vykazují slibné výsledky, v následujících letech se chystá rozsáhlé testování i v praxi.

Chemické složení narcisů je v mnoha ohledech jedinečné

Rostliny narcisů jsou již řadu let studovány díky svému unikátnímu chemickému složení. V jednotlivých částech těchto zástupců čeledi amarylkovitých najdeme celou plejádu organických molekul, u nichž byly prokázány pozoruhodné biologické účinky. Látky jako lykorin, galantamin, tazetin či haemantamin nacházejících se v narcisech jsou dlouhodobě známé pro své pestré využití zejména v rámci protinádorové aktivitě či pro pozitivní vliv na pacienty trpící Alzheimerovou chorobou. Poslední jmenovaný zástupce, alkaloid haemantamin, však možná své využití najde i v rámci ochrany klimatu.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Britští vědci podrobili rostlinu Walesu zevrubné analýze

Narcisy jsou odedávna považovány za jeden z tradičních symbolů Walesu. Možná právě proto si také odborníci z jiné země ve Spojeném království, ze Skotska, zvolili tuto rostlinu jako ideální vzorek pro své bádání. Týmu z tamní Rural College se podařilo haemantamin z narcisů úspěšně extrahovat a odhalit jeho schopnost snižovat obsah vyprodukovaného metanu u krav během jejich trávení. Výzkum byl zatím proveden pouze na uměle vypěstovaných buněčných tkáních v laboratorních podmínkách, výsledek však byl poměrně překvapivý. Po aplikaci haemantaminu došlo ke snížení produkce metanu až o 30 %.

Metan je dlouhodobým ekologickým problémem

Skleníkové plyny jsou významným narušitelem ekosystému. Metan je přitom jedním z jejich nejnebezpečnějších zástupců, a právě dobytek je jeho významným producentem. Tvoří přibližně polovinu všech skleníkových plynů, které toto odvětví vypouští. Krávy produkují metan dvěma hlavními způsoby: trávením a odpadem. Na samotnou produkci tohoto plynu má významný vliv zejména strava dobytka, a vědci tak hledají nové řešení, jak tímto způsobem produkci metanu regulovat.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Pokusnými zvířaty se stanou tisíce ovcí

Na základě skotského výzkumu byl připraven dlouhodobý plán, kdy bude heamantamin testován naostro v živých vzorcích dobytka. Látka bude do těl zvířat vpravována prostřednictvím stravy, přičemž budou měřeny emise u zhruba 13 500 kusů ovcí v celkem 45 stádech. Výstupy budou využity k vývoji efektivních nástrojů ke snížení produkce metanu a celkově zdokonalení chovu dobytka s ohledem na jeho dopady na životní prostředí.

Zdroje:

https://news.sky.com/story/daffodil-extract-fed-to-cows-could-be-game-changer-in-reducing-methane-production-12918158

https://www.agchemigroup.eu/en/blog/post/flower-power-daffodils-feed-additive

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0254629921004749

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

David Vanda
Pohled na útulný a zároveň praktický domov mě naplňuje pohodou a klidem. V poslední době se však stále častěji věnuji nepravidelným souhrnům novinek z oblasti zdraví, vědy a techniky, o kterých rád seznamuji i čtenáře zajímající se o tato témata.

Nejnovější články

--- Další články autora ---