Při práci na zahradě si chraňte oči a dejte si pozor na úrazy

Sezóna prací na zahrádkách a v okolí našich obydlí už běží naplno. V pracovním nadšení a zápalu bohužel často dochází i k nechtěným a nečekaným úrazům. K těm nejzávažnějším a nejnebezpečnějším patří poranění očí. Je proto nesmírně důležité si chránit oči a v případě úrazu neodkladně poskytnout zraněnému první pomoc.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Mechanické nebo chemické poranění

Na zahradách dochází často k mechanickému poranění oka, například při prořezu větví. Podle portálu ceskenoviny.cz může být nebezpečné také zasažení oka ostrými okraji rostlin nebo odlétávajícími úlomky větviček. Nepříjemný je i prach či zrnka zeminy v oku. Ještě větším problémem může být kontakt s chemikálií. K zasažení očí může dojít při chemickém postřiku stromů nebo při míchání hnojiva.

Nesahejte do oka špinavýma rukama!

Nepříjemné bývá, když v oku ulpí ulomená větvička, odštípnutá tříska nebo tam jen vlétne obyčejný hmyz. V těchto případech se doporučuje chvíli počkat, rozhodně však do oka nesahejte špinavými prsty, které by tam mohly zanést infekci. Oko samo se snaží cizího tělesa zbavit zvýšeným slzením. Mnohdy slzy z oka vyplaví to, co tam nepatří, a není již třeba více zasahovat.

Nevytahujte nic násilím

Horší je to v případě zaseknutého trnu. Pokud ho chceme odstranit, je podle portálu trendyzdravi.cz v první řadě nezbytné důkladně si umýt ruce. Nikdy však cizí těleso neodstraňujte násilím. Raději oko překryjte sterilním obvazem a vydejte se hledat lékaře.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Prevence a první pomoc

Než bychom později řešili závažné problémy, mysleme raději předem na prevenci. Vystaráno má ten, kdo nosí dioptrické brýle. Ostatní by si měli pořídit brýle ochranné, samozřejmě jenom ty kvalitní. V případě zasažení chemickou látkou, je třeba ihned oko vypláchnout pod tekoucí vodou a případně navštívit lékařskou pohotovost. Nikdy nezapomínejte na to, že zrak je tím nejdůležitějším ze všech lidských smyslů.

Zdroje: ceskenoviny.cz, trendyzdravi.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Vladimíra Krejčí
K útulnému bydlení patří zahrada, šťastné děti, spokojení dospělí, nějaká ta zvířena a květiny všech druhů i barev. K tomu samozřejmě dobré jídlo a pití, v domě plná lednice, pohodlný nábytek a knihovna plná báječných knih. V magazínu iBydleni.cz píšu o pohodových a odpočinkových tématech.

Nejnovější články

--- Další články autora ---