back to top

Pořizujete šalvěj? Vyberte si z těchto 5 druhů 

Šalvěj je léčivá bylina s antiseptickými účinky, která vám ozdobí zahradu a jejíž aromatické lístky se používají nejen v léčitelství. Odvar ze šalvěje vám uleví od bolesti v krku, ale také s dalšími zdravotními neduhy. V kuchyni ji využijete jako koření. Druhů šalvějí je celá řada, pojďme si je představit.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Šalvěj lékařská

Je dost pravděpodobné, že máte na zahradě právě tento druh léčivky. Dorůstá do výšky až 50 cm a kvete modrými a fialovými květy.

Listy a natě se sbírají a suší na čaje a kloktadla. Šalvějové lístky se hodí i do trouby k masu, neměly by je ale jíst děti, těhotné a kojící ženy.

Odrůda Purpurascens má fialové lístky, proto se hodí jako dekorace zahrady či do nádoby na terasu.

Šalvěj luční

Šalvěj luční pochází původně z jižní a východní Evropy, ale roste i u nás v teplejších oblastech, například na jižní Moravě.

Květy má modré až modrofialové, dorůstá asi 40 cm. Podle webu bylinkopedie se jí bude líbit spíše zásaditá půda a slunné místo, kde nepotřebuje ani příliš zálivky. Hodí se do bylinkové zahrádky i kamenné zídky.

Šalvěj přeslenitá

Tato bylinka, jinak známá jako babské ucho, roste v jižní Evropě, ale i u nás. Kvete fialovými kvítky, dorůstá až 50 cm a svou líbeznou vůní přiláká včely do zahrady.

Její odrůda s krásným názvem Endless Love má jemně chlupaté lístky a hodí se nejen do bylinkových zahrádek, ale i jako obruba chodníků nebo pěšinek. Je velmi odolná a nevyžaduje téměř žádnou péči, přesto ji při velmi silných mrazech raději přikryjte chvojím.

Šalvěj červenokořenná

Zajímavá šalvěj pocházející z Japonska a Číny. Jak vyplývá z názvu, sbírá se kořen, který má nápadně červenou barvu, a to zejména na podzim, kdy obsahuje nejvíce léčivých látek.

Kořen je přírodním antioxidantem a má antibakteriální účinky. Kořen můžete usušit a používat na výrobu čaje nebo tinktury.

Pěstování není složité. První rok byste ji měli přezimovat doma a až další rok vysadit do zahrady. Bylinka zvládne zimu až do -10 °C, při velmi silných mrazech ji ale zakryjte chvojím.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Šalvěj hajní

Poslední vytrvalá bylinka z rodu šalvějí dorůstá od 40 do 80 cm. Lodyhy mívá ochlupené, listy vejčité. Roste v Evropě a západní Asii.

Je ideální bylinkou do skalek a bylinkových zahrádek. Této šalvěje bylo vyšlechtěno množství kultivarů. Odrůda Spring King Mini je miniaturní kultivar šalvěje hajní, dorůstá asi 25 cm a kvete velmi brzy na jaře. Hodí se do nádob a slušet jí to bude třeba v kombinaci s levandulí. Salute Light Pink kvete růžovými kvítky, a tak je vhodná do romanticky laděných zákoutí. Bude pěkná v kombinaci s levandulí, ale také například s řebříčkem. Kvete poměrně dlouho.

Zdroj: bylinkopedie.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Martina Kadlecováhttps://svetemzeny.cz/
Jsem milovnice přírody, jógy a pečení. Jako redaktorka webu iBydlení.cz pro vás píšu jak chutné recepty, tak i články o zahradě a bydlení.

Nejnovější články

--- Další články autora ---