back to top

Pořiďte si na zahradu trpaslíka. Víte, kde se vlastně vzal? 

Co se týče zahradních trpaslíků, existují dvě skupiny lidí. První skupinou jsou lidé, kteří tyto barevné mužíky vášnivě sbírají a vystavují na svých zahradách. Tou druhou jsou ti, co je považují za naprostý kýč. Řekneme vám, kde mají trpaslíci původ, jakou mají pověst a kdo má na světě jejich největší sbírku.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

V Česku se nenarodili

Sádrové postavičky trpaslíků jsou hodně spjati s Českou republikou, a to i přesto, že se v Čechách nenarodili. Kde se tedy trpaslíci vzali? Spousta lidí si při pohledu na zahradní trpaslíky vybaví 90. léta a pohraničí lemované barevnými postavičkami. Jejich počátky ale sahají mnohem dále a jsou pravděpodobně skryté v nejrůznějších bájích a pověstech. Dle webu Abecedazahrady.cz měl skřítek na zahradě navíc kromě dekorativní funkce držet stráž nad obydlím. Pro mnohé byla veselá postavička na vlastním pozemku symbolem majetku.

Trpaslík má zahraniční původ

První trpaslík, takový, jak ho známe v dnešní době, se podle dostupných informací zrodil v 19. století v Německu. V Durynsku se odlévali z keramické hlíny a jejich výroba byla poměrně náročná, tudíž byli považováni za umělecké dílo.

Dnes stojí v Rakousku Trpasličí park, kde jsou skřítci nainstalováni a areálem projíždí malý barevný vláček. Slouží pro potěšení malých návštěvníků městečka Gurk. Historie trpaslíků ale sahá až do České republiky, protože hodně jejich milovníků považuje za jejich pramatku sošku Věstonické venuše.

Správný trpaslík má červenou čepici

Trpaslíci mají mnoho podob. Můžete je potkat jako skřítky ze Sněhurky, ale mohou mít i nejrůznější profese jako třeba rybář, zahradník nebo sportovec. Podle odborníků musí mít dokonalý zahradní trpaslík červenou čepici, bílý plnovous, nesmí měřit přes 68 centimetrů a každopádně se musí usmívat.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Největší sběratelka jich vlastní tisíce

Úctyhodnou sbírku sádrových figurek najdete ve Velké Británii, konkrétně u sběratelky Ann Atkin ve West Putfordu. Pyšní se sbírkou 2032 exemplářů. Nejvíc „volně žijících“ zahradních trpaslíků pak najdete na území Německa, kde se jich údajně vyskytuje kolem 80 milionů a konkrétně ve městě Rot am See sídlí také jejich muzeum.

Boj za svobodu trpaslíků

V roce 1997 vznikla Fronta za osvobození zahradních trpaslíků, což je nezisková organizace s cílem osvobodit zahradní trpaslíky. Členové sbírali trpaslíky ze zahrad a umisťovali je do volné přírody, což podle nich bylo přirozené prostředí trpaslíků.

Fronta za osvobození zahradních trpaslíků má na svědomí i to, že postavičky mají od roku 2002 svůj svátek. Jejich mezinárodní den se slaví 21. června.

Zdroj: Abecedazahrady.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Martina Kadlecováhttps://svetemzeny.cz/
Jsem milovnice přírody, jógy a pečení. Jako redaktorka webu iBydlení.cz pro vás píšu jak chutné recepty, tak i články o zahradě a bydlení.

Nejnovější články

--- Další články autora ---