back to top

Nově objevený druh červa je starý 500 milionů let. Jméno dostal podle populární sci-fi ságy

Vědcům se podařilo najít fosilii dosud neznámého druhu mořského červa. Při hledání jeho jména se pak autorka nálezu inspirovala u legendární Duny. Červ tak dostal jméno Shaihuludia shurikeni.

Unikátní nález ze severu Utahu

Paleontoložce Rhiannon LaVineové z Kansaské univerzity se podařil naprosto jedinečný nález. Když se svými kolegy bádala v severním Utahu poblíž geologického útvaru Spence Shale, narazila na 500 milionů let starou fosilii. Když LaVineová rozštípla jeden z místních kusů horniny, okamžitě spatřila neobvyklé tvary zkameněliny uvnitř. Vědkyně se nález rozhodla konzultovat s vedoucím výzkumu kroužkovců, kam tvora nalezeného v hornině zařadila. Společně pak zjistili, že jde o úplně nový druh, a mladá paleontoložka tak měla tu čest jej pojmenovat.

Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/

Inspirace pochází z legendární planety Arrakis

Rhuannon LaVineová se na popisu nových objevených druhů podílela již dříve, možnost dát jednomu ze svých nálezů i vlastní jméno však dostala poprvé. Kromě samotného druhu pak katalogizovala i jeho rod. Inspirovala se přitom domorodým názvem pro červy z románů Franka Herberta Duna. Tito obří pouštní tvorové obývající planetu Arrakis se nazývají Shai-Hulud – odtud tedy vědecký název Shaihuludia shurikeni. Slovo shuriken (v češtině běžně používané jako šuriken) přitom odhazuje na vrhací hvězdy japonských bojovníků, které jsou podobné štětinám nalezeným na fosilii dávného mořského červa. Příběh z knižní série Duna aktuálně rezonuje pop-kulturou díky novým filmovým adaptacím. Právě zde pak LaVineová čerpala svou inspiraci.

Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/

Kde je možné nový nález vidět?

Výsledky výzkumu nedávno zveřejnil odborný časopis Historical Biology. Autoři popsali červa jako 7-8 centimetrů dlouhé stvoření řadící se do dosud nepopsaného rodu kroužkovců. Mezi tyto živočichy se řadí přes 20 tisíc druhů článkovaných červů, kteří se vyskytují po celém světě ve sladkovodním, mořském i suchozemském prostředí. Samotná fosilie je nyní k vidění v rámci stálé paleontologické sbírky Institutu biologické rozmanitosti Kansaské univerzity.

Zdroje:

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/08912963.2023.2196685

https://www.sciencealert.com/500-million-year-old-worm-named-after-giant-sandworms-in-dune

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

David Vanda
Pohled na útulný a zároveň praktický domov mě naplňuje pohodou a klidem. V poslední době se však stále častěji věnuji nepravidelným souhrnům novinek z oblasti zdraví, vědy a techniky, o kterých rád seznamuji i čtenáře zajímající se o tato témata.

Nejnovější články

--- Další články autora ---