Máte na zahradě vysazený krásný jehličnan a bohužel se vám podařilo ulomit jeho špičku? Ať už je jehličnan jakýkoli, nezoufejte, bude žít dál a poroste. Jedinou otázkou je, jaký druh budete pěstovat. Od toho se bude odvíjet, jak se k němu budete chovat a jak se bude strom utvářet.
Strom přirozeně pyramidálního tvaru
Poškození tohoto typu stromu je asi nejhorší. Je to proto, že jehličnany s jedním hlavním rovným kmenem mají pouze jeden hlavní růstový vrchol, píše web Dům a zahrada. Při poškození strom tento vrchol postupně nahradí novým, který se začne vyvíjet z bočních větví.
Vyberte náhradní špičku
Často se však vytvoří více hlavních růstových vrcholů a strom začne ztrácet svůj typický pyramidální tvar. V takovém případě je nutné zasáhnout a pomoci stromu určit, který vrchol je ten správný. Proto vyberte náhradní vrchol, který je co nejblíže kmeni, tj. ose stromu. Ostatní odstraňte. Vybraný vrchol časem poroste tak, aby byl dominantní a nahradil ten původní.
Vícekmenný jehličnan kultivované formy
V tomto případě pravděpodobně není třeba při poškozování špičky provádět žádné zásadní práce. Většinou se jedná o keřové kultivary jehličnanů, které jsou většinou vyšlechtěny pro určitý tvar, píše web Dům a zahrada. A tento tvar si dokáží udržet i bez jakéhokoli řezu. Někdy mají uprostřed něco, co vypadá jako hlavní špička, ale když se odstraní, nic se vlastně nestane. Strom ho často nahradí novým hned v první sezóně.
Pokus o záchranu
Některé nalomené větve můžete zkusit zachránit. Slovo „zkusit“ je namístě, nikdy dopředu nevíte, zda to bude mít úspěch. Hodně záleží na míře poranění a tloušťce větve, píše portál Zahrada.cz. Ošetřujte jen tu, která je lehce nalomená, kde je seshora prasklá kůra a maximálně část lýka (větev zalomenou do poloviny a více už nezachráníte). Opatrně ji srovnejte a zpevněte jutou, případně ovocnářskou páskou.
Než se pustíte do likvidace
Suché větve lze uříznout hned, kdežto živé ideálně v době, kdy nemrzne. Obecně neřežte, jakmile teplota klesla pod -5 °C. Pouze pokud hrozí další zlomení a poškození dřeviny, provizorně zkraťte zalomenou část a posléze ji správně ošetřete ve vhodnějším čase. V zimě jsou sice dřeviny ve vegetačním klidu, neroní mízu, ale za mrazivých dnů nemůže začít v ráně probíhat hojivý proces.
Zdroje: Zahrada.cz, Dům a zahrada