Pravděpodobnost, že vyhrajete v loterii, je poměrně nízká. Pokud si například tu a tam vsadíte ve známé loterii Euromiliony, máte pravděpodobnost zhruba 1 ku 140 milionům na to, že se vám podaří získat jackpot. Se dvěma tikety se šance zdvojnásobují, stále však zůstávají poměrně mizivé.
Za vším hledej kombinace
Co kdybyste si ale mohli mnohem více losů? Dříve či později byste totiž takto mohli dosáhnout bodu, kdy budete mít v ruce všech 140 milionů tiketů. Z matematického problému se tak stává problém logistický – získat tak velké množství losů, abyste pokryli všechny možné výherní kombinace, aniž byste za jejich pořízení nezaplatili víc, než je nejvyšší možná výhra.
Tuto problematiku začal v 90. letech zkoumat rumunsko-australský ekonom Stefan Mandel, který se se svým malým týmem takové loterie zúčastnil a vyhrál. A ne jednou, ale hned čtrnáctkrát. Za Mandelovým úspěchem však nestála šťastná ruka při výběru čísel, ale právě sofistikovaný systém nákupu tiketů, který ekonom nejprve využil k výhře v loterii v Rumunsku, přičemž získané peníze použil na podplacení tamních úředníků, načež zamířil nejprve do Evropy a poté do Austrálie.
Mandel si podle dostupných zdrojů všiml, že se cena jackpotu v některých loteriích vyšplhala na více než trojnásobek nákladů na vykoupení všech možných kombinací loterie. Pokud jste si pak logicky koupili všechny varianty losů, měli jste téměř vždy automaticky zaručenou návratnost vaší investice – tedy za předpokladu, že někdo jiný nevsadí výherní čísla a o jackpot se budete muset rozdělit.
Rafinovaná strategie
Tato strategie se může na první pohled zdát jako nelegální, ve skutečnosti však nebyla proti pravidlům loterie, a porušovala tak pouze základní principy ducha celé hry. I tak však musel Mandel najít dostatek investorů, kteří by byli ochotní jeho strategii podpořit. To mu zabralo celých několik let. Dalším krokem bylo vymyslet způsob, jak se dostat k losům pokrývajícím všechny možné kombinace v té dané loterii, ve které se chtěl ucházet o výhru. Musel tedy přijít s algoritmem pro generování a tisk losů, což některé hry v té době umožňovaly. Po vytisknutí tiketů již nezbývalo nic jiného než čekat na dostatečně velký jackpot a následný vstup do losování.
Mandel byl za své činy stíhán, trestu však unikl
Poté, co Mandel vyhrál několik menších loterií v Austrálii, padly do jeho hledáčku soutěže v USA, jejichž jackpoty výrazně převyšovaly náklady na nákup každé kombinace. Zvláště zajímavá byla nová loterie ve Virginii, která ve svých tazích používala pouze čísla 1 až 44. To znamenalo, že existovalo 7 059 052 možných kombinací, což bylo mnohem méně než u jiných loterií s desítkami či stovkami variant. Postupně se tak Mandelovi podařilo vyhrát ve 14 loteriích.
Jak už to ale u takových případů bývá, ne vždy probíhaly sázky hladce. Tu a tam se někteří členové sázecího týmu z dohody vyvlékli a své lístky nevsadili, čímž zůstala část kombinací nekrytá. Mandel se navíc dostal do hledáčku FBI i CIA a jeho aktivity byly podrobeny důslednému šetření. Pochybení však nebylo zjištěno. Rumunsko-australský ekonom tak svým investorům vydělal miliony dolarů a sám se těší z výher ve svém domku na pláži tropického ostrova ve Vanuatu, kde žije dodnes.
Zdroje:
https://bnnbreaking.com/world/australia/stefan-mandel-the-mathematician-who-outsmarted-the-lottery/
https://zoom.iprima.cz/zajimavosti/vyherce-loterii-419820