Asi každý z nás již někdy zažil stavy neutuchající bolesti hlavy, na kterou nezabírají žádné prášky ani jiné léčebné metody. Podobnou situací si prošel i muž středního věku z amerického státu Florida. Jeho případ však zaskočil i samotné lékaře.
Mozek Američana byl zasažen cysticerkózou
Začalo to poměrně standardně. Dvaapadesátiletý muž z Floridy v minulosti trpěl migrénami, které se však v poslední době stupňovaly a zhoršovaly, a léky proti bolesti na její průběh neměly prakticky žádný vliv. Pacient se proto vydal k lékaři, který jej pro jistotu poslal na CT vyšetření, aby se odhalilo možné ohnisko problému. Sken však odhalil něco mnohem závažnějšího. Mužův mozek byl plný larev tasemnice.
Tento typ infekce není na světě žádnou novinkou, a nese dokonce své vlastní označení: cysticerkóza. Rozšířená je pak prakticky všude, zpravidla se ale omezuje pouze na země, kde jsou obecně horší podmínky hygieny, tedy v oblastech Afriky, Jižní Ameriky či Indie. Výskyt ve Spojených státech tak byl poměrně nečekaným a neobvyklým překvapením.

Tasemnice se většinou drží ve střevech. Není to ale pravidlem
Nejčastějším způsobem nákazy cysticerky, tedy larvami tasemnice dlouhočlenné (Taenia solium), je pak konzumace nedostatečně tepelně upraveného vepřového masa, které je tímto parazitem infikováno. Jakmile se tasemnice dostane do zažívacího ústrojí člověka, probudí se k životu a za pomocí speciálních háčků a přísavek se zachytí na stěnách tenkého střeva. Zde postupně roste a prosperuje; v trávícím traktu dokáže žít i několik let.
Během této doby postupně uvolňuje další zárodky. Ty však v drtivé většině případů odejdou stolicí ven z těla. Tato forma infekce je tudíž většinou bezpříznaková a snadno léčitelná anthelmintiky, tedy léky proti parazitům, s minimálními komplikacemi. Někdy se ale larvy rozhodnou si v hostiteli ještě nějakou dobu pobýt a usadit se – například v mozku.
Příčinou cysticerkózy bývá špatná hygiena
Pacient po stanovení diagnózy přiznal, že si rád dopřává nedopečenou slaninu, to však nevysvětluje, jak se tasemnice dostala do jeho mozku. Konzumace cysticerků v syrovém vepřovém mase by totiž vedla pouze ke střevní infekci. Lékaři tak pracovali s teorií, že muž byl nejprve infikován tasemnicí a poté i sekundárně jejími vajíčky v důsledku nedodržení dostatečné hygieny. Tuto formu cysticerkózy, označovanou též jako neurocysticerkóza, přitom lze léčit anthelmintiky, imunitní reakce v mozku však může způsobit více škody než užitku a je třeba ji tlumit protizánětlivými léky. V případě neléčení na druhou stranu hrozí rozvoj epilepsie.

Podle médií podstupuje muž z Floridy zmíněnou dvojí léčbu a postupně se zotavuje. Tvrdit, že ale máme již k dispozici efektivní způsob, jak se se zasažením mozkové tkáně larvami tasemnice vypořádat, by bylo poněkud předčasné. Nejlepším způsobem, jak se vyhnout tomuto nevítanému hostu ve střevech nebo v mozku, je tak především prevence a dodržování základních hygienických návyků.
Zdroje:
https://edition.cnn.com/2024/03/13/health/worm-larva-parasite-brain-bacon-wellness/index.html
https://www.miamiherald.com/news/state/florida/article286585660.html
https://www.dailymail.co.uk/health/article-13173991/florida-man-persistent-migraines-worm-brain.html