Souvislost mezi vlastnictvím kočky a problémy s duševním zdravím jsou předmětem studií celá desetiletí. Toto poněkud překvapivé odvětví vědy však podle všeho staví na reálných závěrech, která se v poslední době dále potvrzují.

Fenomén šílené stařeny obklopené kočkami je realitě blíže, než si myslíme
Již nesčetněkrát se vědcům podařilo prokázat, že mít po boku domácího mazlíčka může výrazným způsobem přispět lidskému zdraví. V případě koček je ale situace trochu jiná. O tom, že kočky jsou v mnoha ohledech dominantní a nezávislá stvoření, která mnohdy vyvolávají v lidech přemíru stresu a nespočet bezesných nocí, se nás snaží přesvědčit celá řada popkulturních seriálů a filmů. Těmto archetypům pak vévodí postava staré osamělé dámy, které dělá společnost pouze zástup koček, a u které lze v drtivé většině případů pozorovat výraznou poruchu duševního zdraví, která se projevuje například schizofrenií. Odložíme-li však tyto stereotypní předsudky stranou, zjistíme, že schizofrenie skutečně je závažné duševní onemocnění, které zahrnuje celou řadu příznaků, včetně bludů, halucinací a abnormálního motorického chování. A jak nyní ukazuje nová studie, vlastnictví kočky může mít na její projevy marginální vliv.
Důkazy byly až donedávna rozporuplné
Původ těchto úvah lze vysledovat až do 90. let minulého století, kdy byla souvislost mezi výskytem schizofrenie a vlastnictvím koček přisuzována expozici parazitu kokcidie kočičí neboli Toxoplasma gondii. Tento vnitrobuněčný prvok se může přenášet nedostatečně tepelně upraveným masem nebo kočičími výkaly. Zatímco některé následné studie tuto souvislost podpořily, jiné se k ní nepřiklonily, a proto jednoznačná souvislost mezi oběma faktory tak nebyla potvrzena. Podle výše zmíněné studie publikované v časopise Schizophrenia Bulletin však již dnes vědci mají poměrně dost údajů k tomu, aby tuto souvislost našli. Práce, která pokrývá 44 let výzkumu z celkem 11 zemí světa, naznačuje, že majitelé kočky mohou vykazovat až dvojnásobně vyšší sklony k dušením poruchám souvisejícím právě se schizofrenií.

Jak mohou kočičí parazité způsobit psychotické příznaky?
Na vině je podle všeho i tentokrát parazit kokcidie kočičí. Ten se totiž může postupně dopracovat až do centrální nervové soustavy člověka, kde ovlivní některé neurotransmitery. Toto poškození pak může vyvolat změny osobnosti a nástup psychotických příznaků a neurologických poruch, jako je schizofrenie. Vědci se podívali celkem na 17 studií, které byly většinou případové a kontrolní, a hledali důkazy o přímé souvislosti. Zatímco v některých případech byla kvalita prezentovaných dat a závěrů poměrně chabá, jinde byly výsledky jednoznačné. Kombinací těchto prací tak byla souvislost mezi schizofrenií a přítomností koček v blízkosti člověka prakticky jednohlasně potvrzena.
Náchylné jsou především děti
Rozbor studií dále odhalil, že pobyt v přítomnosti koček v dětství může potenciálně zvýšit možnost vzniku příznaků schizofrenie více než u dospělých. Toto zjištění sice nebylo potvrzeno ve všech studiích, přesto jde o zdvižený prst, který by rodiče chovající v domácnosti kočky měli vzít v potaz. Ani dospělí však nejsou od působení kokcidie kočičí úplně v bezpečí. Riziko projevů schizofrenie je tak u chovatelů koček v porovnání s kontrolním vzorkem populace až dvojnásobné. Výzkumníci sice zdůraznili potřebu dalších kvalitních a rozsáhlých studií, aby lépe pochopili potenciální roli vlastnictví kočky jako rizikového faktoru duševních poruch, přesto stojí pořízení těchto čtyřnohých miláčků právě do vaší domácnosti přinejmenším za zvážení.
Zdroje: