Snad každý by si raději pochutnal na ovoci vypěstovaném na vlastní zahrádce než na tom z obchodu. Jako třeba já na čerstvých jahodách. Jsou nejoblíbenějším ovocem v našich zahradách. Nejenže krásně voní a sladce chutnají, ale mají také spoustu vitamínů. Jaký tedy zvolit druh, abychom se těšili z vlastní úrody?
Jakou odrůdu vybrat
Pokud máte zahrádku a chcete na ní pěstovat jahody, ujasněte si, jestli chcete, aby vám plodily po celou sezónu nebo jen jednou za rok – podle toho volíme jahody jednoplodící nebo stáleplodící. Jednoplodící jahody jsou méně náročné na pěstování, protože plodí jen jedenkrát ročně v červnu a nejsou tak náročné na výživu. V době sklizně vám zaručí větší výnos (sklízíme větší množství jahod), než jahody stáleplodící. Ty zrají rychleji, ale jen jednou. Stáleplodící jahody plodí od června až do doby, než se objeví první mrazíky, tedy na konci října či začátku listopadu. Jsou proto náročnější na výživu i pěstování.
Pokud nám jde u jahod hlavně o chuť, je vhodné se pustit do pěstování jednoplodících jahod, které jsou sladší, chutnější a mají výraznější aroma. Mezi chutné jednoplodící odrůdy patří např. Sonata, Rumba, Selva, Korona, Darselect či Senga Sengana. Do stáleplodících jahod patří například odrůdy Aromel, Mara des Bois La Sans Rivalel, Hampshire Maid, Ostara, Rabunda a další.
Všechny odrůdy jahod, které jsou dnes na našem trhu, jsou jahody velkoplodé. Pokud však chceme pěstovat skutečné obry mezi jahodami, web Zahrada.bydleniprokazdeho.cz radí, pořídit si odrůdu Karmen. Tato typická česká odrůda je velice sladká a svou chutí připomíná lesní jahodu.
Zajímavou formou jahodníku jsou také převislé jahody, které se pěstují zejména v truhlících na balkónech. Mezi známé odrůdy převislých jahod patří Camara, Delikates, Elan či Superstar.
Výsadba do truhlíku
Než se pustíme do výsadby jahod, musíme si vybrat správnou velikost nádoby, sazenice by neměly být na sobě příliš namačkány. Substrát by měl být dostatečně vzdušný a měl by dobře propouštět vodu, aby se kořeny jahod nezapařovaly. K substrátu je možné přidat trochu granulovaného startovacího hnojiva. Při výsadbě dáváme pozor, abychom sazenici nezasypali hlínou středové srdíčko, ale nesmí koukat z hlíny ani kořeny.
Jahody v truhlíku jsou náročnější na závlahu i výživu, než jahody vysazené na zahrádce. Každých 14 dní je dobré je zavlažovat. Zálivka musí být pravidelná, truhlík by neměl vyschnout. Nádobu s jahodami je třeba umístit na vhodné místo. Nedělá jim dobře celodenní přímé slunce, jižní strana proto není nejvhodnější. Nejvhodnějším stanovištěm je východní nebo severní strana.
Pěstování jahod na zahradě
Pokud chceme pěstovat jahody na zahrádce, je důležité je vysadit především v tom správném sponu. V každém řádku by měly být jednotlivé sazenice cca 20 cm od sebe. Jednotlivé řádky jahod by pak měly být od sebe vzdáleny 40 až 50 cm. Pokud pěstujeme větší odrůdy, jako je například Karmen, mohou být jednotlivé sazenice ve vzdálenosti 30 cm v řádku a řádky pak klidně i 70 cm od sebe. Jahody na jednom stanovišti vydrží 3 až 4 roky, poté je potřeba záhon obměnit. V případě, že nemáme jiný záhon k dispozici, musíme alespoň půdu obohatit a propracovat s novým substrátem.
Zdroj: Zahrada.bydleniprokazdeho.cz