Jaro klepe na dveře! Co ještě stihnete předpěstovat na zahradu a co dát rovnou do záhonu?

Nejideálnějším obdobím na předpěstování rostlin na zahradu je únor až květen. Záleží na tom, co přesně chcete pěstovat. Na nějaké rostliny je v březnu již pozdě. Pokud jste tak trochu zaspali, pojďte se podívat, co ještě stihnete. A nevěšte hlavu, zbytek sadby si můžete koupit například na trzích od někoho, kdo začal včas.

Březen je značka ideál

Třetí měsíc roku je ideální pro předpěstování většiny rostlin. Samozřejmě také záleží na tom, jestli bydlíte někde na horách nebo v Polabí. Od toho se odvíjí i následné přesazení do záhonu.

Podle ceskestavby.cz je v březnu vhodné začít s předpěstováním rajčat, paprik, okurek, pórku, brokolice, hlávkového salátu, veškeré košťáloviny a také bylinek.

Pokud vám to počasí dovolí, tak můžete také zahájit výsev do záhonů. Začněte mrkví, petrželí, pastinákem, špenátem, ředkvičkami či hrachem.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Duben, jen na zahradě už budem

Pokud jste nestihli předpěstovat během března, tak se zaměřte pouze na výsev do záhonů či skleníků a na přesazování předpěstovaných rostlin. Předpěstovat již nestíháte, kupte raději vzrostlé sazenice.

Do volné půdy a skleníků můžete vysévat téměř všechny druhy zeleniny. Pokud jste nezačali v březnu, tak v dubnu je ještě možnost na výsev mrkve, salátů, červené řepy, hrachu a dalších.

Z předpěstovaných rostlin se jedná například o sazenice salátů, brokolice, kedlubny, zelí či do bezmrazých podmínek (ve sklenících) můžete dle webu ireceptar.cz přesadit rajčata. Sazenice je vhodné nejprve postupně otužovat v chladné místnosti.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Květen je předělem ve výsadbě

Začátkem měsíce se pusťte do výsevu okurek. Přesadit můžete také papriky, rajčata a další předpěstované sazenice.

Výrazným mezníkem pro další výsev je polovina května (opět musíte brát v úvahu nadmořskou výšku a klima), kdy by se již neměly vyskytovat přízemní mrazíky.

V polovině května začíná období vhodné pro výsev cuket, kukuřice, fazolí, vodních melounů a lilků.

Pro pozdní sklizeň lze vysévat mrkev, saláty, červenou řepu či cibuli.

A co se dá pěstovat v dalších měsících roku? Na to se podíváme zase příště.

Zdroje: ceskestavby.cz, ireceptar.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nejnovější články

--- Další články autora ---