Teplé a hodně deštivé počasí. Za těchto podmínek se nejlépe daří naším nepřátelům – klíšťatům. V posledních letech je ale jejich výskyt o něco větší, a to hlavně v městských parcích nebo na zahradách. Díky častým změnám počasí se již ale na našem území prakticky nevyskytuje místo, kde bychom se s klíštětem nesetkali.

Kde jsme nejvíce ohroženi?
Oblasti s největším výskytem klíšťat nakažených encefalitidou se nacházejí kolem Berounky a vlastně v celém okolí Prahy, často jsou zasaženy i pražské parky, a tudíž i zahrady. Zvýšené riziko je také v těchto lokalitách: jižní Čechy, podhůří Šumavy okolí Bruntálu okolí Brna, Plzeňsko, Opavsko, Podyjí. Obecně jak se globálně otepluje, klíšťata se stěhují do vyšších poloh, kde je dříve ani neznali.
Kde si dávat největší pozor
Když se klíšťata v některém roce opravdu rozmnoží, jsou potom úplně všude. Narazit na ně můžeme v trávě, na květinových záhonech, v nižších keřích, jejich doménou je ale vysoká tráva. Proto i v eko zahradě, kde se přírodě nechává větší volnost, je potřeba sekat a uklízet trávu. Naproti tomu oblíbený mýtus, že klíště je na stromech a spadne na nás shora, není pravdivý. Už teď se ze zahrad vracejí psi s klíšťaty a ještě více kočky, které prolezou každé houští a vysokou trávu. I u zvířat platí prevence, a to pipeta proti blechám i klíšťatům nebo parazity odpuzující obojek.
Klíšťová encefalitida a její příznaky
Klíště se u nás obvykle vyvíjí 1,5 až 2 roky. Člověk může být napaden všemi třemi aktivními stadii klíštěte (larva, nymfa, dospělá samice) a všemi může být také infikován virem klíšťové encefalitidy. Onemocnění má ve většině případů dvě fáze. První příznaky se objeví obvykle po inkubační době 7 až 14 dní. V prvním období trvajícím 2 až 7 dní má nemoc chřipkový charakter, většinou pak po několikadenním odeznění prvních příznaků (zhruba za 4 až 10 dnů) dojde k druhé fázi onemocnění, kdy je zasažena centrální nervová soustava. A jak radí web Magazinzahrada.cz, prevencí je nechat se očkovat. Totéž platí pro děti. Očkovat proti klíšťovce lze po celý rok, nejlépe ale v chladných měsících. Očkuje se ve třech dávkách, přičemž je člověk chráněný dva týdny po aplikaci druhé dávky. Prevenci v přírodě pak představují vysoké nebo pevné boty, rukávy, repelenty. Po návratu je nutné se doma pořádně prohlédnout a klíště vyklepat.
Borelióza a její příznaky
Tato zákeřná nemoc se projevuje po nějakém čase od kousnutí infikovaných klíštětem nejprve na kůži. Hlídáme na kůži proto skvrny, velká červená kola a bílé středy v barevném (červeném, růžovém) kole. Ta se léčí antibiotiky, ale je potřeba přijít k lékaři včas, jinak přejde do dalšího stádia a napadne důležité orgány těla.

Odstranění klíštěte
Existuje mnoho pověr. Léta se klíště polévalo olejem, prý aby se zadusilo a pustilo. Pak se začal tento postup rychle zakazovat – dusící se klíště, pokud má v sobě borelie, je může pak vypustit do rány. Není tedy vhodné klíště v ráně usmrtit (ani točit ve směru hodinových ručiček, jak praví další mýtus), vezměte na něj pinzetu. Po opatrném vytažení ránu dezinfikujte.
Zdroj: Magazinzahrada.cz, mj-krasazdravi.cz