Jaké jsou výhody bydlení v karavanu nebo obytném voze?

Karavany a obytné vozy každým rokem získávají na popularitě. Lidé si je pořizují jak na dovolené, tak k celoročnímu žití. Pokud plánujete bydlet v karavanu, rádi bychom vás seznámili s výhodami, které tento styl bydlení přináší. Mnoho lidí ale považuje karavan za obytný vůz. V čem je zásadní rozdíl? Na to se společně podíváme.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Karavan vs. obytný vůz

Jako první je potřeba vám v krátkosti vysvětlit, v čem je rozdíl mezi karavanem a obytným vozem. Karavan nemá vlastní pohon, a tak je nutné mít k němu vlastní automobil, za který karavan zaháknete a následně můžete vyrazit. Nevýhodou je fakt, že k větším karavanům potřebujete řidičský průkaz skupiny BE. Výhoda karavanu spočívá v tom, že jej zaparkujete a poté odpojíte od osobního vozidla. S osobním vozidlem budete moct následně odjet kamkoliv jen chcete.

Obytný vůz je poháněn vlastním motorem. Jde o takový autobus s bydlením. Výhoda spočívá ve variabilitě, co se týče úložného prostoru. Jedná se o komfortnější vozidlo na cesty. S obytným vozidlem nemusíte využívat ani služby kempů. Vše máte v obytném vozu. Nepečujete o osobní vozidlo a karavan zvlášť, protože zde máte vše pohromadě. U obytných vozů s váhovou kategorií nad 3,5 tuny je potřeba vlastnit řidičský průkaz skupiny C.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Výhody bydlení v karavanu

Výhody bydlení v karavanu jsou prosté. První a hlavní výhodou zároveň je úspora za nájem. Pokud jste doposud bydleli v nájmu a platili vyšší částku než 10 tisíc korun měsíčně, tak právě tato částka jde od nového měsíce do vaší kapsy, protože jste se rozhodli pro bydlení v karavanu. Řešit nemusíte ani ostatní služby, za které se rovněž platí nemalé finanční částky. Karavan nebo obytný vůz si dokáže určité služby vytvářet svépomocí.

Pochopitelně pro tvorbu elektřiny je potřeba vlastnit elektrocentrálu. Finančně jde rovněž o úspornější variantu. V kempu zaplatíte určitou částku a následně budete moct využívat elektřinu od nich pomocí přípojky. Z dlouhodobého hlediska není bydlení v karavanu nebo obytném vozu příliš vhodné. Na druhou stranu jde o příjemnou zkušenost, bude-li se jednat o 1 nebo 2 roky bydlení. Během této doby dokážete ušetřit nemalé finance. Za výhodu se dají ovšem považovat i získané zkušenosti, jež nikde jinde nezískáte.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

David Novákhttps://receptarprimanapadu.cz/
Mé jméno je David Novák a pro internetový magazín iBydlení.cz píšu články zaměřující se převážně na interiér a zahradu. Obor bydlení mi je blízký, a tak nemám problém se zaměřit prakticky na jakékoliv téma.

Nejnovější články

--- Další články autora ---