back to top

Jak účinně bojovat proti hmyzu a dalším škůdcům na zahradě?

Zatímco některé druhy hmyzu považujeme za užitečné, protože se starají například o opylování, jiné druhy jsou spíše na obtíž. Napadají rostliny, a stávají se tak nevítanými škůdci. Jak se s nimi vypořádat? Zjistěte, jaké metody zvolit a kdy použít chemické insekticidy.

Účinná ochrana proti škůdcům vyžaduje řadu preventivních strategií a celoroční péči o zahradu – od podzimního úklidu přes svědomitou přípravu na jarní výsadbu až po zodpovědné používání pesticidů. To zahrnuje například insekticidy, herbicidy a další chemické látky.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Úkoly po zimě

Příprava na nadcházející zahradnickou sezónu začíná již na podzim. Několik jednoduchých úkonů, jako je odstranění spadaného listí nebo mulčování, pomáhá odradit škůdce. Pokud však přípravu před zimou podceníte, může hmyz přezimovat v odumřelých stoncích nebo jiném rostlinném odpadu, uvádí portál iReceptář.cz. Proveďte proto důkladnou kontrolu – podívejte se pod mulč na nežádoucí škůdce a před výsadbou zkontrolujte všechny připravené sazenice. Pokud k výsadbě používáte vlastní semena, která jste odložili po loňské sklizni, opláchněte je horkou vodou nebo roztokem chlornanu sodného a nechte je oschnout.

Střídejte rostliny

V po sobě jdoucích sezónách byste neměli vysazovat stejnou plodinu na stejnou plochu – je zapotřebí určitý časový odstup. Tím lze eliminovat hromadění půdního hmyzu, jako jsou housenky nebo červci, a zvýšit tak kvalitu půdy a v konečném důsledku i její úrodnost. Pěstování na zahradě a střídání plodin má však své zásady, které je dobré si předem nastudovat a na výsadbu se připravit. Půda se časem vyčerpává, proto není vhodné dávat na stejné místo rostliny ze stejné čeledi nebo rostliny s podobnými nároky na výživu.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Přírodní ochrana proti škůdcům

Některé rostliny naopak působí jako přírodní odpuzovače škůdců, proto je vhodné je do zeleninového záhonu nebo skleníku zakomponovat. Patří mezi ně aromatická bazalka, koriandr, pažitka a česnek, které výborně odpuzují mšice a molice. Stejně účinná je i výrazná vůně máty.

Přípravky proti škůdcům

Chemické přípravky proti škůdcům by měly být používány jako doplňková metoda k výše uvedeným opatřením. Před výběrem přípravku je nutné přesně určit, o jakého zahradního škůdce se jedná. Při manipulaci s insekticidy i dalšími chemickými přípravky na hubení plevele a škůdců se řiďte pokyny uvedenými na obalu, buďte opatrní a používejte rukavice.

Zdroje: iReceptář.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Bc. Michaela Hanelová
Mám ráda domov, ze kterého při jediné návštěvě dýchne klid, pohoda a harmonie. Ráda sleduji nové trendy v bydlení a čtenářům webu iBydlení.cz bych ráda předala to nejzajímavější, co se týče rad pro zútulnění a vylepšení jejich domácnosti.

Nejnovější články

--- Další články autora ---