back to top

Jak správně pěstovat rýmovník?

Už jste možná o této rostlině slyšeli nebo ji i vlastníte. Jedná se o bylinku, která dokáže pomoci s rýmou, jak už z názvu vyplývá, ale také například s kožními problémy. Dovede dokonce i odpuzovat hmyz. Není vůbec náročná na pěstování, a tak může být skvělým parťákem do vaší domácnosti. Výhodou je také to, že rychle roste.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Jak pěstovat rýmovník

Jak už bylo řečeno v úvodu, tak rýmovník není rostlinou, která by byla náročná na pěstování. Pokud jí zajistíte vhodné podmínky, dočkáte se úspěchu. Vyberte rýmovníku stinnější místo, protože nemá rád přímé sluneční paprsky. Ideální teplota pro pěstování podle pestitelka.cz je 22 až 28 °C, ale zvládne teploty od 10 do 36 °C.

Dalším důležitým bodem péče je zálivka. Ta by měla být střídmější. Rýmovník snese spíše to, když na něj zapomenete, než když ho přelijete. Pokud bude přelitý, bude se to odrážet na jeho listech, které budou hnědnout. Zalévejte jej přibližně jednou za 14 dní.

V zimě zálivku omezte na minimum a můžete rýmovník také umístit do chladnější místnosti. V létě ho naopak můžete s klidem dát na balkón, terasu nebo na zahradu, jen pamatujte na to, že by neměl být vystaven přímým slunečním paprskům.

Rostlina se nejčastěji pěstuje v květináčích, ale vzhledem k tomu, že velmi rychle roste, pak bude potřebovat časté přesazování.

Pravidelná péče

Aby vám rýmovník nepřerůstal, doporučuje ho web novinky.cz pravidelně zaštipovat. Odštípnuté části můžete použít k množení rostliny. Stačí je vložit do sklenice s vodou a nechat pustit kořínky. Následně jej můžete zasadit do substrátu.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

K čemu je rýmovník dobrý?

Tato rostlina je tak trochu zázračná. Má totiž všestranné využití. Z názvu vyplývá, že hlavním účinkem je pomoc při rýmě. Jak uvádí livin.iprima.cz, můžete nosit lísteček rýmovníku s sebou v kapse při nástupu rýmy a opakovaně přičichávat. Lístek můžete také promnout a ihned pocítíte uvolnění nosu.

Vzhledem k tomu, že je tato rostlina velice aromatická, je také přirozeným odpuzovačem hmyzu.

Rýmovník také poslouží při chřipce a nachlazení. Můžete si z něj připravit čaj. Naopak sušené lístky se dají použít do pokrmů jako koření, které zklidňuje žaludek a působí proti nadýmání. A takto by se dalo u využití rýmovníku pokračovat dále a dále.

Tak už máte svou rostlinu?

Zdroje:

https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-jak-na-to-vite-ktery-zeleny-pomocnik-vam-pomuze-pri-ryme-preci-rymovnik-40311870

https://living.iprima.cz/zahrada-zazracna-rostlinka-proti-ryme-muzete-si-ji-pestovat-i-doma

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nejnovější články

--- Další články autora ---