Muškáty pocházejí z jižní Afriky a vzhledem k oblasti svého původu jsou citlivé na nadměrnou vlhkost. Z tohoto důvodu by se měly zalévat pouze tehdy, když je povrch půdy suchý – to je jedna z nejdůležitějších zásad pěstování muškátů. Pro podporu tvorby květů přidejte do vody malé množství hnojiva na rajčata podle návodu na obalu. Je však stále důležité mít na paměti, že i muškát je květina, která vyžaduje pravidelnou péči.
Jak je vybírat
Při nákupu muškátů vybírejte vitální rostliny s alespoň jedním již odkvetlým květem. Můžeme si prohlédnout barvu a vybrat tu, která nám vyhovuje, uvádí portál Primaliving. Muškáty si můžeme také vypěstovat ze semen a ušetřit peníze. Koncem února vysejeme semena do misky s rašelinovým substrátem. Necháme je vyklíčit, a když se objeví okvětní lístky, přeneseme misku na světlé místo, kde noční teplota neklesne pod 13 stupňů. Jakmile se objeví správné listy, zasaďte sazenice do květináčů. Až trochu povyrostou, zaštípněte vrchol růstu, aby se začaly pěkně větvit.
Květenství odhrneme
Jakmile květenství pelargonie odkvete, odstraníme je. Stonky odtrhneme tak, že je pomalu ohneme směrem dolů. Odstranění odkvetlých částí podpoří další kvetení a zlepší celkový vzhled rostliny. Pokud muškáty krásně kvetou a vy se chystáte například na dovolenou, nelitujte květů a nemilosrdně je seřízněte, píše portál Českéstavby.cz. Po návratu budou opět krásné. Pokud budete pryč déle než dva týdny, odstraňte květy a poupata.
Na co si dát pozor
Vzrostlé muškáty pěstujte v květináčích o průměru alespoň 13 centimetrů. Nesázejte je do větších nádob, protože to nemá smysl. Podpořilo by to pouze růst listů na úkor tvorby květů. Muškáty jsou citlivé na mráz, proto je ven vysazujeme, až když nebezpečí mrazu definitivně pomine.
Zdroje: Českéstavby.cz, Primaliving