Digitální nomádství je trendem, který se rozmáhá s tím, jak se samozřejmostí v mnohých profesích stává možnost práce na dálku. Jak se žije těm, kteří jsou doma kdekoli na světě?
Kdo je digitální nomád
Digitální nomádství láká nejen mladou generaci bez závazků, která nemá problém si sbalit batoh, koupit letenku a odcestovat prakticky kamkoli. Stále více lidí upřednostňuje svobodu a nechce se zakotvit do jediného místa, kterým by naplnili představu tradičního domova.
Konkrétně v tuzemsku tímto způsobem „řeší“ někteří zimu, kterou se jim doma jednoduše trávit nechce. Oblíbenou lokaci digitálních nomádů představují proto jižní kraje, z evropských zemí pak typicky třeba Španělsko nebo Portugalsko.
Digitální nomády ale lákají i vzdálenější státy. Řada z nich míří do Asie, kde je možné dokonce ušetřit na životních nákladech. V tomto směru je však nutné zůstat realisty. Do finančních plánů je nezbytné stále zahrnovat výdaje, jako jsou letenky nebo pojištění. Ty mohou celý rozpočet nepříjemně nabourat.
Současně je důležité si uvědomit, že podobný životní styl vyžaduje silnou vnitřní disciplínu. I v idylicky vyhlížejícím dni na karibské pláži je potřeba pracovat, pokud si to termín zakázky žádá. A naopak: Diskomfort v podobě všudypřítomného písku nebo nestabilního internetového připojení není „omluvenkou“ pro práci.
Jaké nevýhody má život na cestách
Stále více odborníků z řad psychologů poukazuje na to, že nomádský životní styl nemusí být z dlouhodobého hlediska mnohdy udržitelný. Bez pevně vytvořených vazeb doma totiž můžete po čase začít strádat a připadat si osamělí.
Se svými blízkými nemůžete být u důležitých životních mezníků, a to mnohdy i u těch méně veselých. I vy sami můžete navíc čas od času potřebovat psychickou podporu.
V posledních letech se však rozrůstá nomádská komunita a cestovatelé se navzájem propojují. Suplovat navazování sociálních vazeb na cestách tak nemusí být zcela nereálné. Je ale potřeba si připustit, že člověk je svým založením zkrátka bytostí společenskou. Ideu domova jako jediného místa tak není potřeba zcela odvrhnout jako neaktuální současné době.
Zdroje: