Řekne-li se Egypt, většina lidí si vybaví pláže a hotelové komplexy, ve kterých trávili svojí dovolenou. Řada lidí jistě nezapomene ani na jedinečnou historii této země. Současná realita se ale od obou těchto představ dost liší. Egypt má celou řadu problémů, mezi ty nejpalčivější patří velmi vysoká míra inflace i autoritářský způsob vládnutí současného prezidenta Sísího. V této situaci vzniká asi 40 km od Káhiry zcela nové, supermoderní hlavní město, které má konkurovat Dubaji a které nepříliš překvapivě vzbuzuje celou škálu pozitivních i negativních emocí.
Proč chce Egypt nové hlavní město
Současná egyptská metropole Káhira má 20 milionů obyvatel, je tak zcela přelidněná a její infrastruktura naprosto nevyhovující. Vláda proto před několika lety rozhodla, že v poušti, asi 40 km od ní, postaví zcela nové hlavní město. To sice ještě nemá oficiální jméno, již na konci letošního roku by však mělo být oficiálně otevřeno. Prozatím je často označováno jako „Nová Káhira“.
Vláda počítá s tím, že se do města přesunou všechna ministerstva a další státní instituce a město bude mít asi 6 milionů obyvatel. Díky tomu se značně uleví přelidněné Káhiře. Dalším důvodem pro stavbu nového hlavního města je snaha oživit oblast poblíž strategicky významného Suezského průplavu. Vláda chce také navenek prezentovat Egypt jako moderní stát připravený na budoucnost.
V současné době již jsou velké části nového města prakticky hotové a brzy začne přesun prvních úřadů. Nová Káhira je podle vlády symbolem skvělé budoucnosti Egypta, jehož novou éru by mělo symbolizovat i konání Olympijských her v roce 2036, pro které bude nová metropole kandidátským městem.
Obyčejní Egypťané se však na věc dívají trochu jinak. Ekonomická situace v zemi je velmi špatná a podle průzkumů například velká většina obyvatel vyřadila ze svého jídelníčku maso, neboť je příliš drahé. Vcelku logicky se potom ptají, zda by vláda neměla raději investovat do jiných, méně okázalých věcí.
Příklad chytrého města
„Nová Káhira“ má být příkladem supermoderní metropole využívající nejnovější technologie. Příkladem je umělá inteligence, která bude monitorovat a řídit spotřebu vodu nebo nakládání s odpady. Obyvatelé města budou moci veškeré své požadavky a stížnosti řešit skrze mobilní aplikaci apod.
Architektura města má v sobě spojovat odkaz starověkých chrámů s nejmodernějšími trendy. Součástí města bude i nová nejvyšší budova celé Afriky, 393,8 metrů vysoká Iconic Tower. Dopravu bude zajišťovat visutá dráha typu monorail. Velkým lákadlem má být také největší městský park na světě, který svojí rozlohou dvakrát překonává slavný newyorský Central Park. Město bude s dalšími egyptskými velkoměsty propojeno rychlodráhou a chybět nebude ani letiště.
Státní peníze i soukromé investice
Megalomanský projekt nového města financuje zčásti stát, který si na něj nicméně musel půjčit, a zčásti řada bohatých investorů. Ti pocházejí především ze Saúdské Arábie a dalších zemí Perského zálivu, ale také z Číny. Je velkou otázkou, zda je projekt tohoto typu udržitelný. Stane se „Nová Káhira“ živou metropolí, do níž se budou sjíždět lidé z celého světa, anebo z ní bude město duchů?
Zdroje informací: https://www.nytimes.com/2022/10/08/world/middleeast/egypt-new-administrative-capital.html