back to top

Co dělá náš mozek, když spíme? Během noci vysypává odpadky

I během spánku se mozek stará o celou řadu procesů v našem těle, a pomáhá nám tak s celkovou údržbou organismu. Nově se ale vědcům podařilo odhalit proces, který z orgánu vylučuje také koktejl odpadních látek.

Nečistoty musí z těla ven. Platí to i o mozku

Tyto škodliviny se v mozku produkují v důsledku denního příjmu živin a vynakládání značného množství energie během aktivního fungování. V podstatě tak jde o vynášení odpadků, které má v tomto případě na starost tzv. glymfatický systém. Jak již název napovídá, má tento mechanismus leccos společného se systémem lymfatickým, v tomto případě je ale řízen právě gliovými buňkami, které mu také propůjčily část jména. Co je ovšem překvapující je skutečnost, že vědci zatím nemají úplnou představu o tom, jak tato mozková kanalizace ve skutečnosti funguje.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Vědci si posvítili na kognitivní funkce u myší

Přijít záhadě na kloub se pokusili odborníci z Washingtonovy univerzity v St Louis, kteří pozorovali neurony koordinující elektrické signály u myší. Tyto signály vytvářely rytmické vlny, které následně mozku pomáhaly tekutinu vyplavovat a cestou ji čistit. „Věděli jsme, že spánek je dobou, kdy mozek zahajuje proces čištění, aby se zbavil odpadních látek a toxinů, které se v něm nahromadily během bdělosti,“ řekl neurobiolog Jonathan Kipnis z Washingtonské univerzity. „Nevěděli jsme však, jak k tomu dochází.“

Pochopení nově objeveného mechanismu by mohlo pomoci v rozvoji lékařství

Vyřazení specifických oblastí v myších mozcích zabránilo průtoku mozkomíšního moku. V důsledku toho mohli vědci pozorovat, že vzorce mozkových vln vytvářené neurony jsou podstatnou součástí procesu cerebrálního čištění. Z minulosti navíc víme, že během spánku nám hlavou procházejí oscilující mozkové vlny, které souvisejí prakticky s veškerou mozkovou činností, od kognitivních procesů až po upevňování vzpomínek. Tato nová studie naznačuje, že tyto rytmické vzorce hrají velkou roli i při úklidu mozku. Pokud se dostaneme do fáze, že budeme moci tuto aktivitu řídit, mohli bychom mít k dispozici nové možnosti léčby chorob napadajících mozek. Řada těchto nemocí totiž souvisí právě s vyššími koncentracemi toxických látek, které nejsou řádně odplaveny.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Náš spánek se může díky studii ještě více zefektivnit

Neurony, které řídí čištění mozku, fungují jako malé buněčné pumpy. Synchronizovaná aktivita pak dokáže rozpohybovat poměrně velké množství této tekutiny, a pomoci tak celkové očistě v oblasti lebky. Čím vyšší pak vlny jsou, tím větší je jejich síla. Budoucí výzkum se nejspíš zaměří na pochopení nejrůznějších odchylek od tohoto nově poznaného systému, a také na způsoby jeho regulace. Kromě efektivnějšího boje proti mozkovým chorobám bychom se tak možná mohli v budoucnu stát i efektivnějšími spáči, a odpočinek by nám tak mohl přinést ještě více užitku.

Zdroje:

https://www.nature.com/articles/s41586-024-07108-6

https://www.sciencedaily.com/releases/2024/02/240228115509.htm

https://www.genengnews.com/topics/translational-medicine/alzheimers-linked-neuronal-waste-expelled-in-coordinated-waves-during-sleep

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

David Vanda
Pohled na útulný a zároveň praktický domov mě naplňuje pohodou a klidem. V poslední době se však stále častěji věnuji nepravidelným souhrnům novinek z oblasti zdraví, vědy a techniky, o kterých rád seznamuji i čtenáře zajímající se o tato témata.

Nejnovější články

--- Další články autora ---