Jestliže byste si rádi postavili vlastní rodinný dům, pak je potřeba se zaměřit na stavební povolení. Co ovšem vědět o stavebním povolení? Pokud jej budete vyřizovat svépomocí, čeká vás relativně náročný proces.
Co byste měli vědět o stavebním povolení?
Jak bylo uvedeno v předchozím odstavci, pro stavbu je vyžadován dokument, jenž nese název stavební povolení. Bez něho nemáte zkrátka právo na stavbu vlastního rodinného domu. Stavební povolení je potřeba vyřídit na stavebním úřadu. Ten vám dá následně povolení. Pochopitelně musí stavební povolení projít určitou fází, na jejímž konci váš čeká buď schválení, nebo naopak zamítnutí. Stavební úřad vás také seznámí s veškerými podmínkami, které budete muset splňovat pro schválení žádosti.
Získat stavební povolení je ve většině případů proces na dlouhou dobu. Neočekávejte tedy, že za den budete hotoví. Možností je svěřit stavební povolení firmě, která vám staví rodinný dům. Pokud ovšem stavíte rodinný dům svépomocí, pak budete muset tyto náležitosti vyřizovat sami. Počítejte ale s tím, že proces tohoto vyřizování může trvat až 90 dnů. O stavební povolení se žádá pomocí speciálního formuláře. Tento formulář si vyzvednete na stavebním úřadu. Popřípadě si jej můžete stáhnout z internetu. Formulář po vás bude chtít vyplnit důležité údaje, mezi které patří informace o vás, stavebníkovi, pozemku a staveništi.
Co dalšího vědět o stavebním povolení?
Kromě výše uvedených informací vyplníte také napojení na komunikace, inženýrské sítě, zpracovatele projektové dokumentace, rozsah a účel stavby. Dále bude potřeba odevzdat doklad o vlastnictví. Je důležité také informovat o věcném břemeni, jestliže nějaké na pozemku existuje.
Třetím dokumentem je plná moc. Tím dáváte právo jednat za vás někomu jinému. Formulářů je zapotřebí relativně velké množství. V neposlední řadě také projektová dokumentace a plán kontrolních prohlídek stavby. V krátkosti ještě potřebujete závazná stanoviska dotčených orgánů, údaje o splnění požadavků dotčených orgánů, doklady o jednání s účastníky řízení, územní rozhodnutí nebo územní souhlas a stanoviska vlastníků veřejné dopravní a technické infrastruktury. Všechny podklady se odevzdávají příslušnému stavebnímu úřadu, jak uvádí internetový portál iDnes.cz.
Zdroj: iDnes.cz