back to top

Chování slonů opět překvapuje. Zvířata na sebe volají různými jmény

Nová studie tvrdí, že sloni pro své blízké vymýšlejí vlastní jména, kterými je následně oslovují. Zatímco u delfínů a papoušků bylo pozorováno, že se navzájem oslovují napodobováním zvuků jiných jedinců svého druhu, sloni jsou podle vědců prvními známými zvířaty, která používají jména.

Sloni umí svým blízkým druhům vymyslet vlastní jména

Pro studium chování slonů použil mezinárodní tým vědců algoritmus umělé inteligence, prostřednictvím jehož analyzoval volání dvou stád volně žijících slonů v africké savaně v Keni. Výzkum nejenže potvrdil, že sloni používají specifické vokalizace pro každého jedince, ale také prokázal, že zvířata rozpoznávají a reagují na volání adresované jim, zatímco volání určené ostatním ignorují. Autoři studie v čele s Michaelem Pardem, behaviorálním ekologem z Coloradské státní univerzity, se domnívají, že sloni dokáží určit, zda bylo volání určeno jim, pouhým zaslechnutím volání, i když je vytrženo z původního kontextu.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

S rozborem zvukových signálů vědcům pomohla umělá inteligence

Výzkumníci prošli sloní „troubení zaznamenané v keňské národní rezervaci Samburu a v národním parku Amboseli v letech 1986 až 2022. Pomocí algoritmu strojového učení identifikovali 469 odlišných zvuků volání. Z tohoto souboru pak vytipovali 101 slonů, kteří signál označující konkrétního jedince vyslali, a 117 slonů, kteří ho přijali.

Sloni vydávají širokou škálu zvuků, od hlasitého troubení až po dunění tak tiché, že je lidské ucho neslyší. Ne vždy pak byla v jejich zvukovém projevu použita jména, pokud se však nějaké naskytlo, bylo to často na velkou vzdálenost, a především v případech, kdy dospělí oslovovali mladé slony.

Starší jedinci také používali jména častěji než mláďata, což naznačuje, že naučit se tomuto zvláštnímu talentu může trvat roky. Nejčastějším typem volání pak byl „harmonicky bohatý nízkofrekvenční zvuk“, uvádí studie v časopise Nature Ecology & Evolution.

Vědci nyní zkoumají, kdy a proč se schopnost oslovování mezi slony vyvinula

Když výzkumníci přehráli slonovi nahrávku, na které jeho blízký nebo člen rodiny volá jeho jméno, zvíře reagovalo pozitivně a energicky. Tentýž slon však byl mnohem méně nadšený, když mu přehráli jména ostatních. Studie tedy naznačuje, že sloni a lidé jsou zatím jediní známí živočichové, kteří pro sebe vymýšlejí specifická jména, a nikoliv pouze kopírují zvuk příjemce.

Důkazy, kterými vědci podložili tvrzení, že sloni používají neimitativní zvuky k označování druhých, by mohly být premisou toho, že největší suchozemští savci současného světa mají schopnost abstraktního myšlení. Autoři studie vyzvali k dalšímu výzkumu evolučního původu tohoto talentu pro pojmenovávání, a to i vzhledem k tomu, že předkové slonů se od primátů a kytovců oddělili asi před 90 miliony let.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Lidé a sloni jsou si díky novému objevu opět o něco blíž

Navzdory značným rozdílům ve stavbě těla i v rozumových schopnostech mají lidé a sloni mnoho společného. Kromě již v minulosti popsaného silného sociálního vnímání, pozorovaného na rozvětvených rodinách žijících bohatým společenským životem, je to nyní i umění se vzájemně oslovovat. Skutečnost, že pro sebe sloni používají různá jména, je podle autorů průlomové práce jen špičkou ledovce tajemství, která tato majestátní zvířata mají, a která stále čekají na své odhalení.

Zdroje: biorxiv.org, nature.com, aljazeera.com, theguardian.com, livescience.com

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

David Vanda
Pohled na útulný a zároveň praktický domov mě naplňuje pohodou a klidem. V poslední době se však stále častěji věnuji nepravidelným souhrnům novinek z oblasti zdraví, vědy a techniky, o kterých rád seznamuji i čtenáře zajímající se o tato témata.

Nejnovější články

--- Další články autora ---