Osvěžení zahrady před novou sezónou je projekt, jehož výsledkem může být spousta příjemných věcí v podobě příjemného prostoru pro odpočinek nebo pěstování rostlin. Aby byl úspěšný, je třeba promyslet několik věcí s dostatečným předstihem.
Přemýšlejte. Ujasněte si, k čemu bude nová nebo rekonstruovaná zahrada sloužit. Pokud nebydlíte sami, zapojte i ostatní členy rodiny.
Styl
Zamyslete se nad stylem i charakterem zahrady. Pokud vše překombinujete, výsledkem může být nesourodá džungle, kterou budete příští sezónu předělávat. Jste spíše minimalisté, milovníci stromů či pestrých barev, nebo chcete nechat zahradu přirozeně růst a vytvořit jakousi permakulturní louku?

Mapa zahrady
Základem dobrého plánu je zmapování situace, jak uvádí portál MerkuryMarket. Pozorujte a zaznamenávejte světelné a sluneční podmínky, srážky a vlhkost v jednotlivých částech zahrady, všímejte si orientace vůči světovým stranám, ale také například toho, které části jsou citlivé vzhledem k sousedním pozemkům.
Zpevněné plochy a terasy
Nezdá se to, ale ploty a zpevněné plochy patří k menším stavebním a údržbovým pracím, které je třeba provést předtím, než se pustíte do samotné výsadby. Záleží na nich funkčnost a praktičnost zahrady, ale mají také vliv na její vzhled. Buďte opatrní při výběru materiálů.
Trávník – ano, nebo ne?
Nechci mít těžkou zahradu, stačí mi pěkný trávník. To je odpověď na otázku, zda je zahrada těžká. Takto se mýlí mnoho lidí. Péče o větší trávník může být náročná, časově i fyzicky náročná, upozorňuje portál Pluska.sk.

Velikost rostlin
Další velmi častou chybou, kterou máme tendenci při plánování zahrady dělat, je nepromýšlení toho, jak budou rostliny růst. Měly by být vysazeny ve vzdálenostech odpovídajících jejich velikosti v době zralosti.
Zdroje: Pluska.sk, MerkuryMarket