Čeká vás rekonstrukce zahrady? Promyslete si tyto body

Osvěžení zahrady před novou sezónou je projekt, jehož výsledkem může být spousta příjemných věcí v podobě příjemného prostoru pro odpočinek nebo pěstování rostlin. Aby byl úspěšný, je třeba promyslet několik věcí s dostatečným předstihem.

Přemýšlejte. Ujasněte si, k čemu bude nová nebo rekonstruovaná zahrada sloužit. Pokud nebydlíte sami, zapojte i ostatní členy rodiny.

Styl

Zamyslete se nad stylem i charakterem zahrady. Pokud vše překombinujete, výsledkem může být nesourodá džungle, kterou budete příští sezónu předělávat. Jste spíše minimalisté, milovníci stromů či pestrých barev, nebo chcete nechat zahradu přirozeně růst a vytvořit jakousi permakulturní louku?

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Mapa zahrady

Základem dobrého plánu je zmapování situace, jak uvádí portál MerkuryMarket. Pozorujte a zaznamenávejte světelné a sluneční podmínky, srážky a vlhkost v jednotlivých částech zahrady, všímejte si orientace vůči světovým stranám, ale také například toho, které části jsou citlivé vzhledem k sousedním pozemkům.

Zpevněné plochy a terasy

Nezdá se to, ale ploty a zpevněné plochy patří k menším stavebním a údržbovým pracím, které je třeba provést předtím, než se pustíte do samotné výsadby. Záleží na nich funkčnost a praktičnost zahrady, ale mají také vliv na její vzhled. Buďte opatrní při výběru materiálů.

Trávník – ano, nebo ne?

Nechci mít těžkou zahradu, stačí mi pěkný trávník. To je odpověď na otázku, zda je zahrada těžká. Takto se mýlí mnoho lidí. Péče o větší trávník může být náročná, časově i fyzicky náročná, upozorňuje portál Pluska.sk.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Velikost rostlin

Další velmi častou chybou, kterou máme tendenci při plánování zahrady dělat, je nepromýšlení toho, jak budou rostliny růst. Měly by být vysazeny ve vzdálenostech odpovídajících jejich velikosti v době zralosti.

Zdroje: Pluska.sk, MerkuryMarket

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Michaela Hanelová
Mám ráda domov, ze kterého při jediné návštěvě dýchne klid, pohoda a harmonie. Ráda sleduji nové trendy v bydlení a čtenářům webu iBydlení.cz bych ráda předala to nejzajímavější, co se týče rad pro zútulnění a vylepšení jejich domácnosti.

Nejnovější články

--- Další články autora ---