Zastáváte názor, že večerní sklenička alkoholu vám pomůže k lepšímu spánku? Usnout možná můžete lépe, ale s velkou pravděpodobností se v průběhu noci vzbudíte. Jak navíc ukazují průzkumy, viníkem tohoto probuzení je právě ona osudná poslední sklenička.
Alkohol v našich tělech páchá velkou paseku
Jakmile se alkohol dostane do vašich útrob, téměř okamžitě si najde cestičku do krevního oběhu, kudy putuje až do mozku. Tam ovlivňuje chemické posly neboli neurotransmitery, a zpomaluje tak vzájemnou komunikaci mezi nervovými buňkami. Některé oblasti mozku jsou pak vůči účinkům alkoholu obzvlášť zranitelné, a vyvolávají tak pocity uvolnění či snížení zábran, v pokročilých fázích konzumace pak potíže s artikulací či ospalost a letargii. Alkohol má také bezprostřední účinek na srdce a oběhový systém – cévy se rozšiřují, tlak se snižuje, a objevuje se tak dezorientace, závratě či malátnost.

Rozdíly v pití ve dne a v noci
Denní konzumace alkoholu se od té noční velmi liší. Dáte-li si onu skleničku před spaním, můžete nejprve začít cítit očekávaný sedativní účinek a pocit uvolnění, který vám pomůže zabrat. V momentě, kdy usnete, se ale ve vašem krevním oběhu nachází stále velké množství alkoholu, který musí tělo zpracovávat v průběhu noci. Jakmile je pak všechen odbourán, vzpamatuje se mozek z počáteční ospalosti, která vám pomohla usnout, a dochází k narušení spánku. Statistiky přitom ukazují, že nejfrekventovanější dobou pro noční probouzení je třetí hodina ranní. Kromě přerušení spánku se pak často dostavují živé a stresující sny.
Vše začíná a končí u REM fáze spánku
Nejvýznamnější změny v kvalitě spánku pocítí večerní konzumenti alkoholu během REM fáze, kdy dochází k regulaci emocí a ustalování kognitivních funkcí mozku. Narušení této fáze má tak za následek i to, že jste ráno po večírku mnohdy grogy a cítíte se skutečně mizerně. Zkrácením REM fáze se pak pochopitelně zkracuje i celkový čas kvalitního spánku, což vede k chronické únavě a dlouhodobému narušení spánkového režimu.

Jak na večerní či noční pití s rozumem?
Pokud se nemůžete vyhnout konzumaci alkoholu před spaní například během firemního večírku či při posezení s přáteli, existuje několik tipů, jak se jeho negativní dopady pokusit alespoň částečně eliminovat:
• Střídejte alkoholické a nealkoholické nápoje. Pokud každý drink proložíte vodou nebo limonádou, vypijete mnohem méně alkoholu, takže se nejen míň opijete, ale také snížíte zátěž vašeho organismu před spaním. Zároveň budete ušetřeni nevrlých pohledů kolegů či přátel, které jsou při podobných akcích u nepijících prakticky nevyhnutelné.
• Snažte se neusínat hned po pití. Dáte-li tělu možnost zpracovat alkohol před tím, než se uložíte do postele, bude váš spánek výrazně méně narušen. Řešením je tak přestat s pitím dříve, případně se po příchodu domů ještě nějakou dobu držet vzhůru.
• Jezte a pijte hodně vody. Pití na lačný žaludek zhorší účinky alkoholu, jelikož bude látka mnohem rychleji vstřebávána do těla. Nedostatek tekutin vám naopak prodlouží dobu trvání kocoviny. Je tedy dobré mít plný žaludek před akcí, a dostatek vody u postele před spaním.
Zdroje:
https://americanaddictioncenters.org/alcoholism-treatment/insomnia
https://time.com/4360234/insomnia-sleep-problems/