Kosmická sonda Parker Solar Probe je od roku 2018 na své vesmírné misi s cílem prozkoumat blíže atmosféru Slunce. Nyní se jí podařilo ponořit se na vzdálenost asi 8 milionů kilometrů od povrchu hvězdy, přičemž na své cestě získala cenná data, která by mohla pomoci v poznávání Slunce.
Sluneční vítr je pro vědce stále velkou neznámou
Parker Solar Probe v solární atmosféře zachytila zdroj silných výbuchů plazmatu v rychlém slunečním větru.Sluneční vítr nemá s větrem na Zemi téměř nic společného. Jde o proud nabitých částic, které jsou vymršťovány z povrchu Slunce do atmosféry. Dodnes však nebylo zřejmé, co je určujícím faktorem rychlosti těchto slunečních větrů.
Při rychlém větru se plazma pohybuje vyšší rychlostí díky tzv. switchbackům, což jsou jevy, při kterých dochází k lokálním změnám magnetického pole Slunce. Dojde-li totiž k náhlému překřížení siločar, vznikne switchback a plazma je vymrštěno do atmosféry.Pokud k takovému překryvu došlo dříve, dojde také ke switchbacku, ovšem výsledná rychlost slunečního větru je mnohem nižší.

Sonda získala důležité informace pro další výzkum
Co tedy sonda Parker Solar Probe odhalila? Podařilo se jí lokalizovat dvě tzv. koronární díry, které se vyznačují právě takovými odchylkami magnetického pole. V těchto místech nabírá plazma až desetinásobku běžné rychlosti.Výzkum v oblasti slunečního větru je totiž stále spíše na teoretické úrovni, a každý ověřený experiment je tak vítanou změnou. Nové výsledky totiž ukazují že sluneční vítr může být poměrně stabilní i ve velkých rychlostech a velmi blízko povrchu Slunce. Závěry byly publikovány v časopise Nature.

Vítr plazmatu navíc odkrývá další informace přímo o složení slunečního povrchu i atmosféry. Sluneční erupce a kosmické počasí, jejichž důsledky můžeme tu a tam vnímat na vlastní kůži i přímo na Zemi, způsobují poruchy elektrické sítě na Zemi a mohou ohrozit i astronauty. Lepší pochopení těchto jevů nám tak pomůže tyto jevy předvídat a také na ně adekvátně zareagovat.
Sonda Parker Solar Probe bude v průzkumu Slunce pokračovat i nadále, přičemž se předpokládá, že naše hvězda dospěje k vrcholu své aktivity v červenci roku 2025. Teprve tehdy se pak ukáže jeho skutečná síla, a nám se také naskytne ideální příležitost jej lépe poznat a pochopit.
Zdroje:
https://www.nature.com/articles/s41586-023-05955-3