back to top

Práce na zahradě bez bolavých zad: Vyrobte si šikovné pomocníky

Zahradničení je krásná věc. Ale nejeden zahradník se neobejde bez bolesti nohou či zad. Ohýbání se k zemi a klečení u záhonku bude konec, když si vytvoříte šikovný vyvýšený záhon! Zvládnete to sami a užijete si při tom určitě spoustu zábavy. V článku najdete mimo jiné i návod, jak na to.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Vyvýšené záhonky vám usnadní práci

Abyste se nemuseli k záhonku ohýbat až na zem, vyplatí se vybudovat na zahrádce několik vyvýšených záhonů. Základem tohoto vyvýšeného pomocníka bude dřevěný rám a kolem si vysypte praktickou cestičku na chození z mulče, který vám navíc bude v zemi pěkně držet vlhkost. Jak při budování postupovat krok za krokem?

  1. Vyčistěte místo, kde bude záhonek stát, a vyryjte všechen plevel včetně kořenů. Odstraňte půdu také z cestiček, které povedou kolem okrajů, a naházejte ji do středu vyznačeného území.
  2. Podle rozměrů vytyčeného záhonu si nařežte prkna a na koncích prken vyvrtejte otvory. Jak radí Blesk.cz, aby byl dřevěný rám dostatečně pevný, použijte do rohů dřevěné sloupky, ty zatlučte palicí do země. Prkna pak spojte vruty se zápustnou hlavou.
  3. Následně uvnitř rámu rozhrňte půdu a podle potřeby přidejte další pěstební substrát smíchaný s kompostem, tak abyste zaplnili celý prostor, a to zhruba 8 cm od horního okraje.
  4. Teď už stačí jen nasadit zeleninu nebo třeba bylinky.

Díky fóliovníku budete mít zeleninu dřív

Chcete mít čerstvou zeleninu o trochu dřív? Vytvořte si jednoduchý fóliovník. Jak na něj?

  1. Nastříhejte pozinkovaný drát nebo nařežte ohebnou trubku a ohněte tak, abyste vytvořili pět stejných obručí.
  1. Následně zatlačte obruče pevně do půdy 50 cm od sebe. Na konec každé řady zapíchněte hůlku a přivažte k ní konec provazu, ten obtočte kolem vrcholu první obruče. Postupně pak oviňte provaz kolem dalších obručí v řadě.
  1. Držte provaz napnutý, pohybujte se po řádku a obtáčejte provaz kolem středu vrcholů obručí. Provaz přivažte k hůlce na opačném konci řádku. Takto vytvořte přes rám pevný rovný hřeben.
  2. Nakonec na rám rozložte průhledný polyetylen, konce fólie zatižte substrátem, na druhé straně pak kameny nebo cihlami, aby fólii pevně držely a zároveň se také daly jednoduše odstranit. Konce fólie zatočte kolem dřevěné tyče.
Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Popínavé rostliny potěšíte stojánkem

Vysoký stojánek poskytne oporu například fazolím. A pokud ho právě nepotřebujete, dá se jednoduše složit a používat každý rok.

  1. Nařežte nejlépe bambusové tyčky podle požadovaného rozměru.
  2. Zapíchněte je do hlíny proti sobě.
  3. Rámy položte na zem a bambusové tyčky spojte sponkami. Tyčky nechte přečnívat nebo je přiřízněte. Totéž udělejte na druhé straně opory.
  4. Pokud je půda tvrdá, sochorem vykopejte díry pro zapuštění rámu. Rám zapusťte asi 35 cm do půdy tak, aby stál rovně a vzpřímeně.

Zdroj: Blesk.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Martina Kadlecováhttps://svetemzeny.cz/
Jsem milovnice přírody, jógy a pečení. Jako redaktorka webu iBydlení.cz pro vás píšu jak chutné recepty, tak i články o zahradě a bydlení.

Nejnovější články

--- Další články autora ---