Chcete-li mít trávník svěží a zelený, je třeba se o něj dobře starat. Bez pravidelné péče a hnojení se trávník neobejde. Měli bychom se ale rozhodnout, jaké hnojivo vlastně zvolit. Těch je totiž hned několik a důležitá je i doba jeho užití. Řekneme vám, jak správně hnojit, abyste měli trávník jako ze škatulky.

Na každé roční období hnojíme jinak
Kulturní druhy trav, z nichž se skládají travní směsi určené pro pěstování okrasných trávníků, bývají dost náročné na výživu. Výživa je v tomto směru mnohdy považována za velkou vědu, ale není se čemu divit.
Pro každé roční období se hodí jiný typ hnojiva. Hnojiva určená pro jarní období podporují rychlý růst a vývoj. Obsahují vysoký poměr dusíku a hořčíku.
Letní hnojiva zase musí trávník připravit na boj s vysokými teplotami, s čímž mu pomůže vyrovnaný poměr dusíku a draslíku. Hlavním úkolem podzimního hnojiva je zase příprava trávníku na zimu, kdy bude muset čelit nízkým teplotám. Podzimní hnojiva právě proto mívají vysoký poměr draslíku a hořčíku.
Jaký druh použít?
Existují pomalu rozpustná a rychle rozpustná hnojiva. Ta pomalu rozpustná jsou vždy o něco dražší, ale živiny se z granulek obalených voskem uvolňují pomalu, takže není nutné trávník hnojit tak často, jako u rychle rozpustných hnojiv. U pomalu rozpustných typů je také mnohem nižší riziko přehnojení a následného popálení porostu během horkých letních dnů. Pokud si tedy hnojením nejste úplně jisti, je mnohem jednodušší aplikace pomalu rozpustného hnojiva.
Stejně tak se setkáte i s hnojivy univerzálními, která se aplikují během celé sezony. Pokud se ovšem chcete dočkat opravdu perfektního vzhledu, bude lepší použít hnojiva určená pro dané období.

Důležité je ho správně aplikovat!
Hnojivo se aplikuje například po provedené vertikutaci nebo aerifikaci, což jsou poměrně radikální zásahy do porostu a živiny mají v tomto případě porost dostat znovu do kondice. Hnojení lze ale provést i kdykoliv během sezony.
Samotnou aplikaci jde udělat také pomocí ručního rozhozu, na to je ovšem nutné mít jisté zkušenosti, aby byl rozhoz hnojiva po ploše opravdu pravidelný. V jiném případě lze využít rozmetadla nebo secí strojky. Jakmile trávník pohnojíte, je třeba plochu pečlivě zalít, aby granulky hnojiva spadly k půdnímu povrchu a nedošlo by k popálení trávníku.
Web Magazinzahrada.cz říká, že pokud aplikaci hnojiva neprovedete rovnoměrně, tento nedostatek na sebe nenechá dlouho čekat. Nepravidelné hnojení se projeví například mramorovaným zbarvením, což je typické u poměrně řídkého rozhozu pomocí rozmetadla nebo rukou. V případě používání strojků na hnojení a nedodržování překryvů (při hnojení se jezdí v pásech, které na sebe musí navazovat), budou již do týdne na trávníku zřejmé světlé pruhy, na které se nedostalo hnojivo. V tomto případě je třeba plochu znovu pohnojit.
Zdroj: Magazinzahrada.cz